Nazwa: Neon simulans – Neon zielony, Bystrzyk błękitny

Nazwa łacińska: Paracheirodon simulans

Rząd: Kąsaczokształtne

Rodzina: Kąsaczowate

Pochodzenie: Ameryka południowa – Wenezuela, Kolumbia i Brazylia

Wielkość: 3,5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 40 l

Temperatura wody: 23-27°C

Parametry wody: pH 5,0-6,5 GH 2-8 dGH

Pokarm: Suchy, żywy i mrożony - drobny

Charakterystyka:
Neon simulans (Paracheirodon simulans) zwany jest także bystrzykiem błękitnym lub neonem zielonym – wszystko zależy od tego, jaki kolor przybierze jego pas. To ryba pierwotnie zasiedlająca wolno płynące i mętne rzeki w Ameryce Południowej, należąca do rodziny kąsaczowatych. Wyglądem Neon jest nieco zbliżony do Neona innesa. Średnio osiąga około 2,5 – 3 centymetrów długości, chociaż sporadycznie można spotkać osobniki większe. Jak u pozostałych neonów cechą charakterystyczną jest niebieski lub zielony pas, który przebiega od pyska aż po nasadę płetwy ogonowej. Jeżeli chodzi o jego usposobienie, to jest to ryba płochliwa, ale towarzyska. Doskonale nadaje się do hodowli z innymi rybami o podobnej charakterystyce, lepiej trzymać ją z dala od ryb dużych i ruchliwych. To gatunek, któremu należy zapewnić odpowiednie warunki środowiskowe, gdyż ryby te wybarwiają się jedynie w specjalnie dobranych do ich potrzeb warunkach i w przyćmionym świetle. Ponadto, pełne wybarwienie można zaobserwować jedynie u dorosłych samców. Zalecana ilość to minimum 7-10 sztuk w jednym zbiorniku. Płeć ryb jest trudna do odróżnienia. Patrząc z góry samce są drobniejsze.

Akwarium dla Neona zielonego powinno mieć minimum 50 litrów, być gęsto obsadzone roślinnością oraz posiadać kryjówki takie jak korzenie, łupiny kokosa, liście dębu czy kawałki bambusa. Jako, że Neon simulans jest rybą wrażliwą na parametry i temperaturę wody należy im zapewnić wydajną filtrację oraz stałą temperaturę wykorzystując grzałkę z termostatem dobrze dopasowaną do pojemności akwarium. Pamiętajmy też o regularnych podmianach 10 % wody w tygodniu. Zarówno tło jak i podłoże w akwarium powinno być w ciemnym kolorze aby dodatkowo wyeksponować atrakcyjne ubarwienie tej filigranowej rybki akwariowej.

Neon zielony, Bystrzyk błękitny preferuje zróżnicowaną karmę niewielkich rozmiarów. Zaleca się podawanie zarówno drobnej karmy mrożonej i żywej jak również suchej w postaci płatków czy mini i mikro granulek. Karmienie ryb nie powinno sprawiać żadnych problemów ponieważ chętnie pobierają każdy pokarm.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie Neona zielonego nie jest proste. Należy przygotować przyciemnione, osobne akwarium tarliskowe z miękką i kwaśną wodą pH 6,0 – 1-5 dGH oraz filtrem gąbkowym z możliwością regulacji przepływu wody, który powinien być tutaj spokojny. Ważne jest aby w akwarium umieścić kępki roślin drobnolistnych i mopy akwariowe.

Są dwie szkoły rozmnażania w hodowli domowej tej ryby. Jedna mówi o wpuszczeniu stada ryb do zbiornika tarliskowego w stosunku 1:1 a druga o wpuszczaniu pojedynczych par Neonów. Obydwie są skuteczne. Wcześniej karmimy ryby pokarmami mięsnymi i w przypadku rozmnażania pary wyławiamy najgrubszą samicę i jednego samca. Po złożeniu ikry należy odłowić rodziców. Wylęg następuje po 24 – 36 godzinach. Jednorazowo samica może złożyć 100-150 jaj. Młode karmimy mikroplanktonem, artemią, pierwotniakami. Po 7 dniach możemy włączyć przytłumione światło.

Galeria