Nazwa: Kirysek Adolfa

Nazwa łacińska: Corydoras adolfoi

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Sumikowate, kiryskowate, kiryski (Callichthyidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 5-6 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 100 l

Temperatura wody: 21-26°C

Parametry wody: Miękka, pH 4,0- 6,5

Pokarm: Żywy, suchy, mrożony

Charakterystyka:
Kirysek Adolfa (Corydoras adolfoi) występuje w czarnych wodach dorzecza Rio Negro w Brazylii, o piaszczystym podłożu i dużej ilości materii organicznej. Wybiera siedliska o płytkiej wodzie i powolnym nurcie.

Jest niewielką rybą o sylwetce typowej dla kiryskowatych. Posiadają jasne kremowe- srebrzyste ubarwienie z dwiema czarnymi pręgami. Jedna biegnie na głowie poprzez oczy,natomiast druga wzdłuż tylnej części grzbietu. Między nimi znajduje się duża pomarańczowa plama. Wszystkie płetwy przejrzyste. Jak u większości kirysków promienie płetw piersiowych przeobrażone są w kolce, a zamiast łusek wzdłuż ciała znajdują się dwa rzędy płytek kostnych. Pleć trudna do odróżnienia. Samice są nieco okrąglejsze i zazwyczaj trochę większe od samców.

Kiryski te są spokojnymi i towarzyskimi rybami, które najlepiej czują się w grupie 4- 6 osobników, przy czym najlepiej, jeśli będzie to grupa z przewagą samic. Osamotniony kirysek może być wycofany i przez większość czasu ukrywać się. Doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego z małymi i nieagresywnymi rybami. Przebywa głównie w dennej części zbiornika, od czasu do czasu podpływa do powierzchni wody, ponieważ oddycha również powietrzem atmosferycznym przez jelito.

Wymaga dużego, niekoniecznie głębokiego zbiornika. Dla małej grupy wymagana jest minimalna powierzchnia dna 80 x 40 cm. Akwarium powinno być zacienione z piaszczystym podłożem i dużą ilością korzeni. Mile widziane są również liście, które pomogą stworzyć środowisko zbliżone do naturalnego. Woda powinna być miękka i kwaśna, choć gatunek ten potrafi także stopniowo przystosować się do życia w twardszej wodzie. Najlepsza będzie łagodna filtracja przez torf. Kirysek Adolfa jest bardzo wrażliwy na jakość wody i nie powinien być wpuszczany do niedojrzałego zbiornika.

Kierysek Adolfa jest rybą wszystkożerną. Preferowany jest pokarm żywy lub mrożony w postaci larw owadów i grubszego planktonu. Przystosowują się z czasem do pobierania opadających na dno pokarmów sztucznych takich jak tabletki czy granulaty. Zjada też resztki pokarmowe z dna zbiornika.

Rozmnażanie:
Stymulacją do rozmnażania jest zmiękczenie wody oraz gwałtowne obniżenie jej poziomu połączone z wysokobiałkowa dietą. Tarło odbywa się w grupie. Ryby pływają nerwowo w górę i w dół wzdłuż szyb po czym samice składają około 30 jaj. Ikra po zapłodnieniu jest przyklejana do roślin lub do szyb w miejscach gdzie jest wyczuwalny prąd wody. Po zauważeniu ikry trzeba odłowić albo ją, albo tarlaki, ponieważ rodzice mają tendencję do zjadania jaj. Wylęg następuje po 3-4 dniach. Młode można karmić artemią bądź rozrobionymi rurecznikami. Narybek jest bardzo wrażliwy na zmiany fizyko-chemiczne wody, nawet niewielka zmiana parametrów może uśmiercić maluchy.

Ciekawostki:
Gatunek ten jest jednym z wielu pochodzących z regionu Rio Negro, posiadających wzór kolorów ze skośnym ciemnym paskiem biegnącym wzdłuż grzbietowej powierzchni ciała. Przez akwarystów często mylony z podobnym Corydoras duplicareus, którego czarna pręga na grzbiecie jest dużo grubsza niż u Kiryska Adolfa. Kolejnym i podobnymi gatunkami są Corydoras imitator, który ma bardziej wydłużony pysk i jaśniejszą pomarańczową plamę oraz Corydoras burgessi, u którego czarny pas na ciele jest mniejszy.

Galeria