Nazwa: Kirys strumieniowy

Nazwa łacińska: Corydoras arcuatus

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Kiryskowate (Callichthyidae)

Pochodzenie: Brazylia, Peru

Wielkość: 5,5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 22-26°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-15°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Kirysek strumieniowy swoją budową ciała nie różni się niczym od innych kirysków. Jedyne co różni kiryski od siebie to szata barwna i tak ciało kiryska strumieniowego jest żółto-pomarańczowe z szarym nalotem. Przez całą długość ciała zaczynając od pyska przez oko, grzbiet i tułów biegnie szeroki czarny pas. Płetwy są przezroczyste. Samice są nieco krąglejsze od samców.

Zbiornik powinien być niski, szczelnie przykryty, słabo oświetlony z silnym nurtem. Na dnie wysypujemy piasek, układamy korzenie i gładkie kamienie tworząc jamy i groty. Kirys strumieniowy jest wyjątkowo wrażliwy na otarcia dlatego w akwarium nie powinny znaleźć się ostre krawędzie kamieni czy ostry żwirek. Ryb tych nie należy trzymać z rybami zbyt ruchliwymi. Ta łagodna ryba najlepiej czuje się w towarzystwie łagodnych, spokojnych ryb podobnej wielkości.
Podczas karmienia należy stosować pokarm przeznaczony dla ryb dennych w postaci granulek lub tabletek opadających na dno, Kiryski nie pogardzą też żywymi czy mrożonymi larwami ochotki i komara.

Rozmnażanie:
Akwarium do rozmnażania Kirysów nie musi być duże wystarczy już 30 litrowy zbiornik z piaskiem na podłożu, słabym oświetleniem i roślinami szeroko listnymi gdyż samica składa jajka na liściach lub ściankach zbiornika. Woda w akwarium powinna mieć temp. 26 °C. W tak urządzonym akwarium umieszczamy samicę i 2-3 samce. Ryby będą się nawzajem ganiać, po pewnym czasie samica zaczyna składać ikrę. Jej płetwy brzuszne tworzą jakby kieszeń do której złoży partiami po kilka – kilkanaście jajek a samiec je zapłodni. Następnie samica przykleja ikrę do liści lub szyb. Dobrze odżywiana samica może złożyć nawet 200 jajek. Po zakończeniu składania ikry dorosłe ryby należy odłowić a akwarium zaciemnić, ponieważ ikra jest wrażliwa na światło. Po 5-8 dniach młode zaczynają się wykluwać, przez pierwsze 2-3 dni żywią się zawartością woreczków żółtkowych. Po tym czasie należy karmić je pokarmami dla narybku lub roztartym w palcach pokarmem dla ryb dorosłych. Dietę małych rybek można urozmaicać larwami solowca lub siekanym rurecznikiem.

Galeria