Nazwa: Platydora kolczasta

Nazwa łacińska: Platydoras costatus

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Kirysowate (Doradidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 15-20 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 100 l

Temperatura wody: 23-30°C

Parametry wody: pH 5,8-7,0, miękka do średnio twardej

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Platydora kolczasta jest gatunkiem o ogromnym terytorium występowania, obejmującym dorzecze Orinoko w Kolumbii i Wenezueli, dorzecze Essequibo w Gujanie, strefy przybrzeżne Surinamu i Gujany Francuskiej, części dorzecza Amazonki w Peru, Boliwii i Brazylii oraz dorzecza Tocantins i Parnaiba w Brazylii. Zamieszkuje wolno płynące wody oraz bagna z dużą ilością roślinności oraz naturalnymi kryjówkami z korzeni czy różnych zatopionych elementów.

W naturalnym środowisku dorasta do 24 cm, jednak osobniki hodowane w akwariach są zazwyczaj znacznie mniejsze. W porównaniu do innych kirysowatych jego sylwetka jest nieco smuklejsza i bardziej wydłużona. Przez całe ciało, od pyska do końca płetwy ogonowej, biegną grube ciemnobrązowe i kremowe pasy. Wzór ten znajduje się również na wszystkich płetwach. Jak wszystkie z tej rodziny zamiast łusek posiada dwa rzędy płytek biegnących wzdłuż ciał obu boków. Potrafi alternatywnie oddychać przez jelito.
Płeć bardzo trudna do odróżnienia. Samice są trochę okrąglejsze i nieco większe od samców.
Gatunek o łagodnym usposobieniu, jednak nie trzymać razem z małymi rybami, ponieważ może je zjeść. Zdarza mu się też podgryzanie płetw weloniastych. Wobec przedstawicieli własnego gatunku jest raczej tolerancyjny. Może dochodzić do przepychanek, ale w większości przypadków nie dochodzi do poważnych aktów agresji- ryby raczej pokojowo koegzystują ze sobą. Z drugiej strony ryba ta dobrze znosi brak towarzystwa- można więc bez problemu trzymać pojedynczego osobnika w akwarium towarzyskim.
Prowadzi nocny tryb życia. Większość czasu spędza na dnie, jednak od czasu do czasu podpływa do powierzchni wody, żeby zaczerpnąć powietrza.

Platydoras costatus wymaga akwarium z dużą ilością roślinności, również pływającej. Ze względu na to, że ryba lubi grzebać w podłożu, lepiej wybierać rośliny w doniczkach. Dno najlepiej wysypać drobnym żwirem o okrągłych krawędziach. W akwarium trzeba też zapewnić duże ilości kryjówek: korzeni, kawałków drewna, doniczek czy ceramicznych rurek. Zbiornik powinien być słabo oświetlony. Żeby móc obserwować nocne życie Platydory należy zastosować czerwone światło w akwarium- nie widzi on czerwonych fal i zachowuje się tak, jak wtedy, gdy światło jest wyłączone.

W naturalnym środowisku ten ciekawy gatunek akwariowy żywi się mięczakami i skorupiakami. W hodowli chętnie przyjmuje żywe i mrożone larwy owadów, rureczniki, małe krewetki oraz narybek żyworódek. Można go też przyzwyczaić do suchych pokarmów w postaci granulek i tabletek. Żeruje w nocy, dlatego najlepiej podawać jedzenie po zgaszeniu światła. Pokarm pobiera z dna.

Rozmnażanie:
Brak doniesień na temat udanego rozmnożenia w hodowli. Wszystkie osobniki znajdujące się w handlu pochodzą z odłowu.