Nazwa: Akara paskowana

Nazwa łacińska: Nannacara anomala

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 5-7,5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60l

Temperatura wody: 24-26 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Akara paskowana (Nannacara anomala) pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje płytkie zarośnięte brzegi rzek, wolno płynące potoki oraz rozlewiska od rzeki Aruka w zachodniej Gujanie po dolny bieg rzeki Maroni w Surinamie. Na siedliska wybiera wody bogate w tlen, z dużą ilością naturalnych kryjówek.

Posiada niezbyt typową sylwetkę typową dla małych pielęgnic. Płetwa grzbietowa długa, ciągnąca się od linii pokryw skrzelowych aż do nasady ogona. Szypuła ogonowa szeroka, płetwa ogonowa okrągła, bez wcięcia. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samiec dorasta do 7,5 cm, podczas gdy samica tylko do 5 cm. Widoczne są również różnice w ubarwieniu. Samiec ma oliwkowo- szare ciało z intensywnym niebieskim połyskiem oraz pomarańczowymi obszarami: na głowie, wzdłuż grzbietu oraz na podbrzuszu. Wzdłuż linii bocznej ciemna linia, bardziej wyraźna w tylnej części ciała. Ostatnie promienie płetwy grzbietowej i odbytowej samców są wydłużone. Płetwy częściowo przejrzyste z pomarańczowymi plamami. Na krawędzi płetwy grzbietowej wyraźna biała i pomarańczowa obwódka. Samicę są szaro- żółte, z ciemną linią wzdłuż boku, która w czasie tarła zmienia się we wzór szachownicy.

Akary paskowane są przez większość czasu spokojnymi i niekonfliktowymi rybami, które mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z innymi małymi rybami o podobnych wymaganiach. Jedynie w czasie opieki nad potomstwem samice mogą przejawiać agresję, szczególnie w małym i pozbawionym kryjówek akwarium. Samce rywalizują między sobą, a dominant potrafi zastraszyć pozostałe samce do tego stopnia, że dla własnego bezpieczeństwa przyjmują one barwy samic. Z tego powodu w małych zbiornikach najlepiej trzymać niewielką grupę haremową. Ryby zajmują głównie denną i środkową część akwarium.

Wymagają zbiornika mocno obsadzonego roślinnością i wyposażonego w liczne kryjówki z korzeni, kamieni i kawałków drewna. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się pasek lub bardzo drobny żwir. Akary paskowane tolerują wodę o różnych parametrach, jednak najlepiej czują się w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej. Są wrażliwe na zanieczyszczenia, dlatego wymagana jest dobra filtracja.

W naturalnym środowisku żywią się głównie larwami owadów. W hodowli chętnie przyjmują pokarmy żywe, mrożone i suche, takie jak rozwielitki, larwy komara czy tubifeksy. Pokarmy mięsne warto urozmaicić dodatkiem spiruliny lub rozdrobnionych świeżych warzyw (ogórek, szpinak).

Rozmnażanie:
Ryby rozmnażają się bez większych problemów zarówno w akwarium ogólnym (pod warunkiem, że zapewnimy im kryjówki), jak i w akwarium tarliskowym. Do tarła może pobudzić je podniesienie temperatury wody o 2-3 stopnie, obniżenie pH oraz częste podmiany części wody. Oznaką dobrania się pary jest czyszczenie przez samca miejsca do tarła (kamień lub grota) i przyjmowanie postawy imponującej. Samica składa w wybranym przez samca miejscu od 150 do 300 jaj, których strzeże aż do wylęgu. W tym czasie może stać się agresywna wobec samca. Po 2-3 dniach z ikry wylegają się młode, które samica przenosi do wykopanego w podłożu dołka. Po koło 2-3 tygodniach, gdy narybek jest już podrośnięty i pływa swobodnie po zbiorniku, samiec zostaje znów dopuszczony do opieki nad maluchami. Młode można karmić micro nicieniem , larwami solowca i oczlika.

Galeria