Nazwa: Brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Aulonocara sp. Fire fish

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Nie występuje w naturze

Wielkość: 8-12 cm

Usposobienie: Agresywne, terytorialne

Wielkość akwarium: >260 l

Temperatura wody: 24 - 28 °C

Parametry wody: Twarda, pH 7,0-9,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Aulonocara sp. Fire fish jest bardzo cenioną przez akwarystów, sztucznie wyhodowaną krzyżówką ryb
z rodzaju Aulonocara, pochodzących z jeziora Malawi. Występuje w wielu odcieniach czerwieni z domieszką innych kolorów, znane jest też odmiana albinotyczna i calico (plamiasta). Najczęściej można spotkać w akwariach egzemplarze ogniście czerwone z drobnymi niebieskimi plamkami na całym ciele i niebieskimi końcówkami płetw. Samice tej odmiany są pomarańczowe. Poza różnicą w zabarwieniu, płeć ryby można rozpoznać również po wielkości: dorosłe samce dorastają do 11-12 cm, podczas gdy samice do 8-9 cm.

Jak wszystkie Aulonocary, gatunek ten jest dość agresywny i w okresie tarła może stanowić zagrożenie dla innych mieszkańców akwarium. Poza nim walczy głównie z przedstawicielami swojego gatunku. Ze względu na silny terytorializm najbezpieczniej trzymać jedną grupę haremową, składająca się z samca i kilku samic. Ryby te są bardzo aktywne i dużo pływają, głównie w środkowej i dennej części zbiornika.

Wymagają dużego zbiornika o minimalnej powierzchni dna 120×60 cm dla jednej grupy. Najlepiej czyją się w otoczeniu imitującym litoral skalny jeziora Malawi. Potrzebują również dużej ilości kryjówek i grot. Jako podłoża należy użyć piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach, ponieważ ryby te często przekopują podłoże w poszukiwaniu pożywienia. Jeśli decydujemy się na rośliny, powinny być one dobrze zabezpieczone przed wygrzebaniem. Ryby tego gatunku wymagają twardej wody o temperaturze pomiędzy 24 a 28 °C oraz wydajnej filtracji. Są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia oraz wahania parametrów.

Gatunek ten jest raczej mięsożerny, choć w diecie powinien pojawić się również dodatek pokarmów roślinnych. Chętnie zjada świeże lub mrożone larwy owadów, artemię oraz dafnię. Od czasu do czasu warto podawać rozdrobnione warzywa albo tabletki ze spiruliną. Pobiera pokarm z dna zbiornika.

Rozmnażanie:
Aulonocara sp. Fire fish jest dość łatwa do rozmnożenia. Samiec sygnalizuje gotowość do tarła zaczepiając samice i pływając wokół nich. Jeśli znajdzie zainteresowaną partnerkę, przygotowuje grotę lub wykopuje dołek w podłożu. Samica składa jaja w przygotowanym miejscu, gdzie są zapładniane przez samca. Następnie bierze wszystkie jaja do pyska i inkubuje przez około 3-4 tygodnie. W tym czasie nie pobiera pokarmu albo robi to bardzo ostrożnie. W czasie jednego tarła można uzyskać od 10 do 40 sztuk narybku.

Galeria