Nazwa: Pielęgnica borelli, Pielęgniczka żółta

Nazwa łacińska: Apistogramma borellii

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Paragwaj, Argentyna i Brazylia

Wielkość: 6 samiec i 4 cm samica

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 80 l

Temperatura wody: 20-26°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 5-8°dGH

Pokarm: Żywy, suchy i mrożony

Charakterystyka:
Pielęgniczka borelli (Apistogramma borellii) zwana jest również pod nazwą Pielęgniczka żółta. Zamieszkuje brunatne wody do Argentyny , Brazylii i Paragwaju. Te niewielkie ryby akwariowe mają owalne ciała o żółtawo brunatnym odcieniu.Dorastają do ok. 6 cm długości, samice są ok. 2 cm mniejsze. Samce wyróżniają się często niebieskawym połyskiem i żółtą głową. Mają też większą płetwę grzbietową i wydłużoną płetwę ogonową. Są to spokojne ryby, zamieszkujące dolne partie zbiorników. Mogą wykazywać agresję w stosunku do innych osobników swojego gatunku, ale głównie w okresie tarła. Nie dobierają się w grupy.

Zbiornik powinien być wyposażony w wytrzymałą roślinność. Na dnie należy rozsypać piach lub drobny żwir. Dodatkowym atutem będą suche liście dębu. Sceneria stworzona z korzeni zapewni zbiornikowi naturalny wygląd. Zaleca się filtrację przez torf oraz częste podmiany wody w małej ilości (ok. 10%). Silny ruch wody nie jest wskazany. W przypadku wydajnego i mocnego filtra należy ruch wody przytłumić. Mogą być trzymane w akwariach wielogatunkowych, z rybami o podobnych rozmiarach. Najlepiej czują sięw wodzie o temperaturze 20-26°C, choć odnotowano ich tolerancję także na temperatury niższe. Twardość wody powinna mieścić się w zakresie 5-8 ºdGh, a jej odczyn to 6.5-7.5 pH.

Pielęgniczki borelli to mało wybredne ryby, spożywają pokarm suchy, mrożony jak i żywy.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie tego gatunku nie jest trudne. Ryby dobierają się w pary, prezentując sobie swoje wdzięki i barwy. Akwarium powinno być wyposażone w jamy, groty i inne kryjówki utworzone np. z łupiny orzecha kokosowego. Samica czyści dokładnie miejsce, w którym ma zamiar złożyć ikrę. Po jej złożeniu samiec wypuszcza mlecz, który jest przemieszczany przez samicę za pomocą ruchów wody w kierunku ikry. Samica może złożyć do ok. 200 jaj. Samce są w tym okresie bardzo agresywne. Wylęg następuje po 2-4 dniach, a po tygodniu narybek zaczyna pływać. Chętnie spożywa larwy solowca.

Galeria