Nazwa: Pielęgnica Meeka

Nazwa łacińska: Thorichthys meeki

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Meksyk, Gwatemala

Wielkość: do 16 cm

Usposobienie: terytorialna, bywa agresywna

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 24-26°C

Parametry wody: pH 6,5-8,5 GH10-20°dGH

Pokarm: suchy, żywy, mrożony

Charakterystyka:
Ryba pochodząca z Ameryki Środkowej, gdzie zamieszkuje przede wszystkim rzeki Gwatemali i Meksyku. Spotykana raczej w płytkich wodach, zarówno przejrzystych, jak i mętnych. Pielęgnica Meeka w akwarium osiąga maksymalnie 16 cm długości. Charakterystyczne dla tego gatunku ubarwienie to czerwony pysk i brzuch oraz szara górna część ciała z bardziej lub mniej widocznymi poprzecznymi ciemnymi pręgami. Wzdłuż linii bocznej można zauważyć nieregularny czarny pasek. Na każdym boku widoczne są też czarne obrzeżone na biało plamy: na pokrywie skrzelowej oraz u nasady ogona. Całe ciało oraz płetwy upstrzone są niebieskimi, opalizującymi cętkami. Dymorfizm płciowy nie jest łatwo zauważalny – dorosłe samce są większe od samic i mają dłuższe płetwy. Jak w większości gatunków, również samce pielęgnicy mekki są intensywniej ubarwione. Ryby te są stosunkowo spokojne i mogą być trzymane w akwarium towarzyskim. Jedynie w okresie tarła przejawiają agresywne i terytorialne zachowania. Najlepiej czują się w grupach około 8 osobników. Zdarza im się zjadać mniejsze ryby. W przypadku zagrożenia przyjmują „groźną” postawę, strosząc płetwy i skrzela.

Akwarium dla tej pielęgnicy powinno mieć przynajmniej 240 litrów pojemności. Podłoże piaszczyste, jak najwięcej kryjówek i gęstej roślinności. Ryby te wymagają najlepszej jakości wody, dlatego niezbędne jest założenie filtra i podmienianie około 20 % wody co tydzień, tak by nie traciła ona za bardzo na jakości. Ponieważ lubią przekopywać podłoże, należy odpowiednio zabezpieczyć rośliny. Karmienie pielęgnic nie jest trudne, przyjmują one w zasadzie każdy rodzaj pokarmu. Należy jednak zwracać uwagę na to, by ich dieta była zróżnicowana.

Rozmnażanie:
Pielęgnica Meeka dobiera się w monogamiczne pary. Jej rozmnażanie należy do łatwych – nie trzeba tworzyć rybom żadnych specjalnych warunków. Po dobraniu się w pary i przy odpowiednim odżywianiu po prostu przystąpią do tarła. Jaja składane są przez samicę na twardym, oczyszczonym podłożu. Następnie samiec zapładnia je. W czasie jednego tarła pojawia się około 100 do 500 jajeczek. Ten gatunek jest bardzo opiekuńczy w stosunku do swojej ikry, jednak młodzi rodzice, w stresowych sytuacjach mogą zjeść jaja – dlatego do momentu wyklucia należy zapewnić rybom spokój i nie narażać ich na stres. Aby jak największa ilość narybku się odchowała, najlepiej jest pozostawić w akwarium jedynie rodziców z ikrą. Narybek jest dość łatwy do wykarmienia. W początkowej fazie chętnie przyjmuje suchy pokarm dla narybku oraz gotowane żółtko, po jakimś czasie można podawać im artemię i larwy wodzieni.

Galeria