Pielęgnica perłowa
29 Jan 2016, Geschrieben von Od 120 L do 450 L, Pielęgnicowate, Ryby akwariowe inNazwa: Pielęgnica perłowa
Nazwa łacińska: Herichthys cyanoguttatus
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Pochodzenie: Meksyk oraz Floryda i Teksas
Wielkość: do 35 cm
Usposobienie: agresywna
Wielkość akwarium: > 450 l
Temperatura wody: 18-24°C
Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 12-1°dGH
Pokarm: żywy i mrożony
Ciekawostki:
Pielęgnica perłowa to duża ryba pochodząca z Ameryki Środkowej, zamieszkująca głównie Meksyk. Ma masywną, bocznie spłaszczoną sylwetkę o wysokim czole i długiej płetwie grzbietowej. Dojrzałość płciową osiągają, gdy ich ciała mierzą 12-13 cm, ale pełnię swoich rozmiarów- gdy samiec dorasta do 35 cm, a samica do 20 cm. Ryba wykazuje terytorializm i jest agresywnie usposobiona. Pielęgnica perłowa powinna podlegać stałej obserwacji, gdyż może atakować inne osobniki, uszkadzając je lub zaganiając do kryjówek, których nie będą mogły praktycznie opuszczać. Charakteryzuje się ciemnoszarym ubarwieniem, ozdobionym niebieskimi lub zielonkawymi plamkami, tworzącymi efektowne mozaiki. Oprócz rozmiaru, samce od samic wyróżnia intensywniejsze ubarwienie.
Preferują duże zbiorniki. Wskazane są akwaria o długości min. 120 cm długości. Jeśli chcemy w akwarium hodować więcej niż jedną parę, należy urządzić je tak, żeby każda z nich mogła zająć swój rewir tzn. zastosować naturalne podziały przestrzeni. Odpowiednią scenerię utworzy bogata roślinność, a także kamienie i korzenie tworzące kryjówki. Ważne, by elementy środowiska były mocno sadzone, gdyż masywne ciała ryb mogą je przewrócić bądź przemieścić, a także uszkodzić. Preferowana temperatura wody to 18-24 °C, odczyn 6.5-7,5 pH. Oświetlenie powinno być przytłumione. Należy pamiętać o dobrej filtracji wody.
Ryby są wszystkożerne. W warunkach hodowlanych zadowolą się larwami komarów oraz pokarmem suchym w pałeczkach.
Rozmnażanie:
Rozmnożenie Pielęgnicy perłowej jest dość proste pod warunkiem posiadania dobranej pary. Ryby nie zawsze akceptują partnerów narzuconych przez hodowców, dlatego w miarę możliwości lepiej pozostawić im swobodę i pozwolić na dobranie się w większej grupie. Do rozmnożenia osobników niezbędny jest większy zbiornik. Jaja składane są na płaskich powierzchniach, dlatego w środowisku nie może zabraknąć kamieni, liści i kryjówek z korzeni. Ryby przed złożeniem jaj pieczołowicie czyszczą nawierzchnię, na której umieszczą ikrę. Zarówno samiec, jak i samica troszczą się o młode i pilnują jaj. Wylęg następuje po 4 dniach, a narybek zaczyna się swobodnie poruszać przed upływem tygodnia. Ich wychów nie jest trudny, wystarczy dostarczanie wartościowego pożywienia. Osobniki rozmnażają się bez większej ingerencji zewnętrznej.
Ciekawostki:
Często bywa mylone z pielęgnicą niebieskołuską (Cichlasoma Octofasciata).