Nazwa: Synodontis irsacae

Nazwa łacińska: Synodontis irsacae

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Pierzastowąsowate (Mochokidae)

Pochodzenie: Jezioro Tanganika

Wielkość: do 16 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 18-25°C

Parametry wody: pH 7,5 - 8,5

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Synodontys irsacae jest gatunkiem endemicznym jeziora Tanganika. Zamieszkuje strefę przybrzeżną i strefę bentoniczną do głębokości 40 m, o piaszczystym lub mulistym dnie. Ciało tych ryb jest walcowate, wydłużone, z charakterystycznym zwężeniem przy nasadzie ogona. Kolor jasnobrunatny z ciemniejszymi masywnymi kropkami. Wąsy białe, a płetwy czarne z białymi końcówkami. Pierwsze promienie płetwy grzbietowej i płetw piersiowych przeobrażone w kolce. Otwór gebowy dolnie skierowany, o dużych, mięsistych ustach. Płeć bardzo trudna do odróżnienia. Samice są nieco większe i bardziej krągłe od samców. Długość życie tego gatunku szacuje się na 8-10 lat.

Jest rybą stadną nadającą się do hodowli w akwarium wielogatunkowym. Dobrze jest dobrać obsadę zbiornika o rozmiarach zbliżonych do Synodontisa. Bardzo małe ryby oraz narybek mogą zostać upolowane. W stosunku do innych gatunków o podobnych rozmiarach nie przejawia zachowań agresywnych. Zaleca się trzymanie co najmniej 5 sztuk w stadzie, inaczej ryby będą płochliwe. Przebywa głównie w dolnej i środkowej partii zbiornika, lubi chować się w liściach wysokich roślin. Jest szybkim pływakiem. Aktywny głównie wieczorami i w nocy.

Akwarium dla grupy kilku osobników nie powinno być mniejsze niż 240l. Jako podłoża należy użyć drobnego piasku. Wystrój powinny stanowić groty lub stosy skalne oraz korzenie, które zapewnia rybom kryjówki. Przy wyborze kamieni należy unikać tych o ostrych krawędziach, żeby ryby się nie pokaleczyły. Mile widziane są rośliny, jednak należy pamiętać o pozostawieniu przestrzeni do pływania. Konieczna jest wydajna filtracja, ponieważ gatunek ten produkuje dużo zanieczyszczeń.

Synodontys irsacae nie pogardzi żadnym pokarmem, ale dobrze jeśli w ich diecie jest przewaga pokarmu mięsnego. Żeruje zarówno na dnie, jak i w toni. Warto porę karmienia tych ryb zaplanować na wieczór, tuż przed ich zwiększoną aktywnością.

Rozmnażanie:
Ryba nie rozmnaża się w akwarium.

Ciekawostki:
Podobnie jak inne gatunki z rodzaju Synodontis potrafi pływać na grzbiecie, szczególnie pod dolną częścią korzeni lub innych ozdób akwariowych.W ten sposób potrafi również przyjmować pokarm.


Galeria