Nazwa: Bocja pręgowana (striata)

Nazwa łacińska: Botia striata

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Kozowate (piskorzowate) - (Cobitidae)

Pochodzenie: Indie

Wielkość: do 8 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 100 l

Temperatura wody: 22-28 °C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 6-12°dGH

Pokarm: każdy, od suchego przez mrożony do żywego

Charakterystyka:
Bocja Striata znana jest także jako Bocja pręgowana. Pochodzi z Azji, zamieszkuje Indie oraz Pakistan.
Jej naturalnym środowiskiem są górskie strumienie i płytkie rzeki o wolnym nurcie. Swoją nazwę zawdzięcza efektownemu zabarwieniu, na które składają się drobne, cienkie pręgi zdobiące żółtawe ciało osobników. Pręgi widoczne są również na przeźroczystych płetwach. Ryby posiadają charakterystyczny kolec boczny, który podnosi się, gdy ryba wyczuwa zagrożenie. Uwagę zwracają również intensywnie czerwone „usta”. Aby odróżnić płeć przedstawicieli tego gatunku, należy poczekać aż do osiągnięcia przez osobników dojrzałości płciowej. Samice stają się wówczas zaokrąglone w części brzusznej. Ryby dorastają do 8 cm długości. Pokrój ich ciał jest torpedowy, a przy otworze gębowym znajdują się cztery pary wąsików. Bocje pręgowane są raczej spokojne, nieco nieśmiałe i ciekawskie. Zajmują strefę denną akwarium i są aktywne głównie nocami. Jako gatunek ławicowy, powinien być hodowany w stadach liczących nie mniej niż 5 osobników, w przeciwnym wypadku mogą wykazywać przejawy agresji wobec innych ryb dennych. Trzymanie mniejszych grup (2-3 sztuki) może spowodować, że ryba dominująca zastraszy pozostałe i nie dopuści ich do pokarmu. W grupie można zauważyć wyraźną hierarchię- dominująca jest ryba najbardziej wzorzysta, często jest to samica. W obrębie grupy można zaobserwować wiele ciekawych zachowań np. pływanie mniejszych ryb za większymi i naśladowanie każdego ich ruchu. Nie powinny być trzymane
w zbiornikach z rybami o weloniastych płetwach, gdyż mają tendencje do ich podgryzania. Dobrym towarzystwem mogą być inne bocje, sumokształtne i łagodne karpiowate pływające w toni.

Idealnym akwarium dla Bocji będzie zbiornik o pojemności ok. 120 litrów. Kryjówki, poskręcane korzenie oraz skały o łagodnych krawędziach przybliżą rybom warunki naturalne. Ponieważ bocje pręgowane bardzo lubią wciskać się we wszelkie szczeliny, nie należy stosować dekoracji, które mogłyby je skaleczyć lub spowodować zaklinowanie. Zaleca się stosowanie pokrywy akwarium. Najlepiej będą się czuły
w wodzie z umiarkowanym prądem i o dużej zawartości tlenu. Wymagają dobrej filtracji, woda powinna być podmieniana cotygodniowo, w stosunku nie większym niż 30%. Osobniki preferują wodę miękką,
o odczynie 6.0-7.5 pH. Właściwa temperatura zamyka się w przedziale 22-28°C. Nie należy ich wprowadzać do niedojrzałego zbiornika, ponieważ są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody.

W naturalnym środowisku ich dieta obejmuje mięczaki, owady oraz wodne bezkręgowce. W akwarium nie nastręczają problemów. Chętnie spożywają żywy pokarm, lecz nie gardzą też mrożonkami czy suchą karmą. Poza pokarmem mięsnym Bocja pręgowana je też warzywa, glony oraz owoce. Naturalnie oczyszcza również akwarium ze ślimaków.

Rozmnażanie:
Brak informacji o rozmnażaniu w warunkach domowych. Dostępne okazy pochodzą z farm hodowlanych, gdzie stosuje się stymulację hormonalną.

Ciekawostki:
Bocje pręgowane często odpoczywają „wisząc” głową w dół wciśnięte w jakąś szczelinę lub leżąc w różnych pozycjach (czasem nawet na grzbiecie) na dnie zbiornika, co może wyglądać, jakby ryba nie żyła.
Wydają słyszalne dźwięki, jakby „kliknięcia”.

Galeria