Nazwa: Brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Awaous ocellaris, Gobius ocellaris

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Babkowate, babki (Gobiidae)

Pochodzenie: Azja i Oceania

Wielkość: 13 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 160 l

Temperatura wody: 22-27 °C

Parametry wody: Średnio twarda do twardej, pH 7,0- 8,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Awaous ocellaris, Gobius ocellaris występuje na terenie południowej Azji oraz Oceanii zarówno
w wodach słodkich jak i słonawych. Zamieszkuje różne siedliska między innymi jeziora, słonawe ujścia rzek, a dorosłe osobniki można spotkać także w Morzu Chiński i Pacyfiku.
Ma wydłużone ciało o szerokiej głowie. Płetwy brzuszne są zrośnięte i tworzą przyssawkę ułatwiającą rybie trzymanie się przy dnie. Ciało koloru beżowo- szarego w górnej części pokryte drobnymi ciemnymi plamami, które tworzą nieregularna wzory. Płetwy przejrzyste, również pokryte ciemnymi plamami. Brak informacji na temat cech pozwalających na odróżnienie płci.

Najlepiej trzymać grupkę złożoną z kilku osobników. Zazwyczaj samce przeganiają się nawzajem, jednak nie robią sobie przy tym krzywdy. Są bardzo ruchliwe, choć przebywają głównie w dennej części zbiornika. Pływają skokami. Często można je też zaobserwować przyklejone do szyby.

Wymagają akwarium o objętości minimum 160 l, przy czym kluczowa jest powierzchnia dna. Jako podłoże najlepszy będzie piasek lub bardzo drobny żwir, w którym ryby często się zakopują. Do dekoracji najlepiej użyć konstrukcji z okrągłych kamieni. Woda musi być czysta i bardzo dobrze natleniona. Nie należy ich umieszczać w niedojrzałych lub niestabilnych zbiornikach, ponieważ są wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia oraz wahania parametrów. Należy wyposażyć akwarium w szczelną pokrywę, ponieważ rybom tym zdarza się wychodzenie ze zbiornika.

Podstawę pożywienia powinny stanowić żywe lub mrożone bezkręgowce oraz glony. Z braku tych ostatnich można od czasu do czasu urozmaicić mięsną dietę tabletkami ze spiruliną.

Rozmnażanie:
Niemożliwe do rozmnożenia w akwarium. W naturze tarło odbywa się prawdopodobnie w słonej wodzie.

Galeria