Nazwa: Babka złota

Nazwa łacińska: Brachygobius xanthozons

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Babkowate (Gobiidae)

Pochodzenie: Azja - Sumatra i Borneo

Wielkość: > 4,5 cm

Usposobienie: Raczej łagodna trzymana w grupie

Wielkość akwarium: > 50 l

Temperatura wody: 25-30°C

Parametry wody: 10-20 dGH, 6,5-7,5 pH

Pokarm: Drobne pokarmy opadające na dno, żywe i mrożone

Charakterystyka:
Babka złota (Brachygobius xanthozons) posiada żółto-miodowe ciało z szerokimi, czarnymi pasami. Posiada zrośnięte płetwy brzuszne, tworzące przyssawkę. Płeć tej efektownej ryby akwariowej jest trudna do rozróżnienia.
W okresie tarła samice stają się większe i mają bardziej jaskrawy pierwszy żółty pas. Samce są terytorialne
i często walczą o rewiry. Babki najlepiej czują się w grupie składającej się z co najmniej 5-6 sztuk – taka ilość powinna rozładować agresję, jednocześnie zachęcając ryby do pokazywania piękniejszego ubarwieniu. Dorosły osobnik osiąga do 4-4,5 cm długości. Ta odmiana najbardziej lubi przebywać
w dolnych partiach akwarium.

Akwarium dla grupy babek powinno mieć przynajmniej 50-60 litrów pojemności. Wypełniamy je słodką wodą do której następnie dodajemy soli akwarystycznej. Światło powinno być niezbyt intensywne. Ryby nie lubią zbyt silnego prądu wody dlatego wylot filtra powinien być przytłumiony. Oczywiście założenie podstawowe jest takie, że wielkość wkładu filtracyjnego w urządzeniu będzie odpowiednia dla danego zbiornika i pozwoli utrzymać parametry wody na wymaganym przez ten gatunek poziomie. Babki są bardzo wrażliwe na nagłe zmiany parametrów wody. W akwarium warto zastosować również napowietrzacz. Podłoże wykładany piaskiem z dodatkiem pokruszonego koralu lub piasku koralowego. Dekorujemy akwarium korzeniami, kamieniami, skałami, jaskiniami i roślinnością, która posłuży babkom za kryjówkę.

Babka złota przyjmuje pokarm żywy ale dietę w miarę możliwości urozmaicamy w pokarmy mrożone
i suche (tonące). Często zdarza się, że suchy pokarm jest całkowicie ignorowany przez ryby.

Rozmnażanie:
Do rozmnażania babki potrzebują małych jaskiń – możemy je stworzyć z plastikowych lub ceramicznych pojemników i doniczek. Temperatura wody powinna być podwyższona do około 30 stopni Celsjusza. Dobrze jest odseparować resztę ryb od pary między którą dochodzi do tarła. Podczas tarła samica składa od 100 do 300 jaj po czym opuszcza samca. Samiec opiekuje się ikrą aż do wylęgu, który następuje po kilku dniach. Larwy potrzebują jeszcze około tygodnia na rozpoczęcie samodzielnego pływania – w tym czasie również opiekuje się nimi ojciec. Kiedy młode zaczną pływać, podajemy im mikro pokarmy, a gdy będą wystarczająco duże – artemię.

Galeria