Nazwa: Brak polskiej nazwy

Nazwa łacińska: Chaenogobius annularis

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Babkowate, babki (Gobiidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 16 cm

Usposobienie: Łagodne, ale terytorialne

Wielkość akwarium: > 200 l

Temperatura wody: 18-22°C

Parametry wody: Średnio twarda do twardej, pH 7,0- 7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Chaenogobius annularis zamieszkuje różnorodne siedliska na terenie niemal całej Azji, przeważnie górskie strumienie i górne odcinki rzek, ale spotykany jest także w wodach słonawych. Dorasta do 16 cm. Ciało podłużne walcowate z szerszą głowa i dużymi oczami, podobne jak u wszystkich babek. Ubarwienie jasnobrązowe z ciemniejszymi nieregularnymi plamami układającymi w marmurkowy wzór, a wzdłuż linii bocznej w bardziej widoczny ciemny ciąg. U nasady płetwy ogonowej jedna wyraźniejsza ciemnobrązowa plama. Płetwy piersiowe, brzuszne oraz odbytowe przejrzyste. Płetwa grzbietowa podwójna. Płetwa ogonowa i grzbietowe jasnobrązowe z odrębnymi ciemnobrązowymi poprzecznymi pasami Brak informacji na temat dymorfizmu płciowego.

Gatunek prowadzi denny tryb życia. Ryby są raczej łagodnego usposobienia, ale mogą wykazywać terytorializm wobec przedstawicieli własnego gatunku. Z tego powodu najlepiej hodować małą grupę haremową.

Wymagane jest dość duże akwarium o kamienisto- żwirowym podłożu, z licznymi kryjówkami. Woda powinna być dobrze natleniona, z wyczuwalnym nurtem. Optymalna temperatura mieści się w zakresie od 18- 22 stopni Celsjusza, ale ryba dobrze adaptuje się także w wodzie chłodniejszej.
Podstawę pożywienia powinny stanowić żywe lub mrożone bezkręgowce oraz glony. Z braku tych ostatnich można od czasu do czasu urozmaicić mięsną dietę tabletkami ze spiruliną.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat rozmnażania w akwarium.

Galeria