Cierniczek północny, Cierniczek
03 Apr 2017, Geschrieben von Inne, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Cierniczek północny, Cierniczek
Nazwa łacińska: Pungitius pungitius
Rząd: Ciernikokształtne (Gasterosteiformes)
Rodzina: Ciernikowate (Gasterosteidae)
Pochodzenie: Europa, Azja, Ameryka Północna
Wielkość: 6-9 cm
Usposobienie: Agresywne
Wielkość akwarium: > 100 l
Temperatura wody: 16- 22 °C
Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,5-7,5
Pokarm: Żywy, mrożony
Charakterystyka:
Cierniczek północny występuje na całym terenie półkuli północnej, w Europie, Azji, a także w Kanadzie. Obecność tego gatunku zanotowano również w Polsce- w niewielkim strumyku będącym dopływem Warty w okolicach Poznania. Zamieszkuje wody stojące oraz płytkie wody płynące o mulistym dnie. Sporadycznie zasiedla także wody słonawe.
Pungitius pungitius posiada drobne, bardzo smukłe ciało z płytkami kostnymi u nasady ogona. Płetwa grzbietowa jest silnie przesunięta do tyłu, na grzbiecie posiada 7-12 kolców. Ciało w kolorze jasnoszarym, wpadającym
w odcienie żółtego lub brązu, z metalicznym połyskiem. W poprzek ciała ciemniejsze widoczne są ciemniejsze pręgi. Wszystkie płetwy przejrzyste. Różnice między płciami widoczne w czasie tarła- gardło i podbrzusze samca stają się wtedy niemal czarne.
Cierniczki są drapieżnikami o terytorialnym charakterze. W małym zbiorniku samce będą walczyć o rewiry na śmierć i życie. Potrafią również niepokoić innych mieszkańców akwarium oraz zjadać ich ikrę i narybek. Przebywają głównie w dennej części zbiornika, gdzie w razie niebezpieczeństwa zagrzebują się w piasku. Dużo i szybko pływają.
Pomimo niewielkich rozmiarów cierniczki wymagają przestronnych zbiorników, wyposażonych w kryjówki i porośniętych roślinnością. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się drobny piasek. Wymaga wody z łagodnym przepływem, bogatej w składniki mineralne. Dobrze adaptuje się w wodzie o różnych paramentach i bez problemu znosi wahania temperatury.
Gatunek ten w naturze żywi się głównie owadami, małymi skorupiakami oraz narybkiem. W akwarium przyjmuje głównie pokarm żywy, czasem również mrożony.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie zazwyczaj nie jest trudne. Cierniczek północny jest rybą jajorodną. Aby zwiększyć szansę na uzyskanie potomstwa, najlepiej trzymać je w grupie haremowej. Tarło przeważnie odbywa się między kwietniem a czerwcem. Samiec przez kilka dni buduje z roślin i kawałków drewna gniazdo, zawieszone między roślinami. W czasie tarła staje się bardzo agresywny, może również odmawiać przyjmowania pożywienia. Do gotowego gniazda zapędza wybraną samicę, która składa w nim jaja, a następnie odpływa. Samiec opiekuje się gniazdem. Wylęg następuje po około 2 tygodniach, a po olejnych kilku dniach narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pożywienia. Młode należy karmić jak najdrobniejszym planktonem. Samicę najlepiej odłowić zaraz po zniesieniu jaj, a samca w momencie kiedy młode zaczynają samodzielnie jeść, ponieważ rodzice stanowią zagrożenie dla swojego potomstwa.
Na warmi tam gdzie miszakam ten okaz zamieszkuje powszechnie w jeziorach