Nazwa: Cudaczek, Przylga chińska

Nazwa łacińska: Beaufortia leveretti

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Przylgowate (Balitoridae)

Pochodzenie: Azja - Chiny i Wietnam

Wielkość: do 12 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 16-24 °C

Parametry wody: pH 6,5-8 GH 10°dGH

Pokarm: Suchy i mrożony ze szczególnym uwzględnieniem roslinnego

Charakterystyka:
Cudaczek znany jest także pod nazwą Przylga chińska. Jak sama ta nazwa wskazuje, gatunek zajmuje tereny Chin, ale także i Wietnamu. W naturze zamieszkuje płytkie strumienie górskie o piaszczystym lub żwirowatym dnie. Cudaczek jest bardzo rozpoznawalną rybą o brzusznie spłaszczonym ciele, zwężającym się ku tyłowi oraz szerokiej głowie z szeroko rozstawionymi wypukłymi oczami. Jego płetwa piersiowa oraz brzuszne są mięsiste i pełnią funkcję przyssawki, by ryba mogła pozostać w jednym miejscu. Osobniki są szarobrunatne, pokryte licznymi, ciemniejszymi plamkami z jaśniejszym brzuchem, na którym odznaczają się różowe skrzela. Dymorfizm płciowy nie jest oczywisty. Samice są nieco szersze i masywniejsze, co najprościej ocenić, patrząc na osobniki z góry.

Usposobienie tych ryb jest spokojne, pod warunkiem, iż hoduje się je w grupach składających się z min. 6 osobników. Samce mogą wykazywać terytorializm i walczyć między sobą, jednak nie robią sobie przy tym żadnej krzywdy. Trzymano pojedyncze stają się nieśmiałe i kryją się w zakamarkach.

Dobrze tolerują inne gatunki, jednak ze względu na specyficzne wymagania środowiskowe wybór towarzystwa jest ograniczony. Mogą być trzymane razem z rybami sumokształtnymi z rodzaju Glyphotharox oraz niektórymi karpiowatymi.
Wymagają akwarium o pojemności minimum 60l z piaszczystym lub żwirowatym podłożem. Ryby najlepiej będą się czuły w środowiskach o temperaturze 16-24 °C. Pomimo tego, iż w naturalnym środowisku tego gatunku flora jest uboga, w warunkach akwarystycznych roślinność może się pojawić. Dobra sceneria będzie też zawierała płaskie kamienie. Naświetlenie powinno być dosyć intensywne. Należy unikać korzeni, które barwią wodę i tym samym ograniczają dostęp światła. Cudaczki lubią przejrzystą, filtrowaną i podmienianą wodę, dobrze natlenioną o wartkim nurcie. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w zbiorniku kamieni natleniających. Odczyn wody powinien wynosić 6.5-8.0 pH.

Gatunek ten nie jest zbyt wybredny. Z chęcią zjada pokarmy suche, mrożone, żywe, roślinne oraz glony. Niewskazane są pokarmy wysokobiałkowe.

Rozmnażanie:
W naturze Cudaczek rozmnaża się sezonowo. W warunkach hodowlanych jest to zjawisko przypadkowe, w związku z czym wymagania i parametry środowiska nie są znane. Przypuszcza się, iż do tarła dochodzi
w jaskiniach wykopanych pod kamieniami.

Galeria