Nazwa: Drewniak, Drewniak dwubarwny

Nazwa łacińska: Bunocephalus coracoideus

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Aspredinidae

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 10-15 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >100 l

Temperatura wody: 21-26 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,8-7,8

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Drewniak (Bunocephalus coracoideus) to bardzo ciekawa ryba sumokształtna pochodząca z Ameryki Południowej. Zamieszkuje niewielki cieki wodne i rozlewiska na terenie Brazylii, Peru i Boliwii. Wybiera siedliska o dużej zawartości materii organicznej pochodzącej z butwiejących roślin. Posiada długą, silnie spłaszczoną sylwetkę o dużej głowie, która oglądana z góry przypomina kształtem gitarę. Jego ciało jest pozbawione łusek, natomiast pokryte poziomymi rzędami dużych brodawek. Cała ryba pokryta jest kamuflażem składającym się
z szarych i brązowych nieregularnych plam, upodabniającym ją do kawałka leżącego na dnie drewna, skąd zresztą wywodzi się polska nazwa. Kamuflaż ten jest unikatowy dla każdego osobnika. Bardzo duże płetwy grzbietowe, wyposażone w twarde promienie, którymi może zadawać rany. Otwór gębowy dolnie ułożony, cztery pary wąsików. Niewielkie, niemal niewidoczne oczy. Płeć bardzo trudna do odróżnienia. Samice są nieco większe i bardziej zaokrąglone w partiach brzusznych od samców.

Drewniak jest bardzo spokojną rybą, aktywną głównie nocą. W ciągu dnia leży zazwyczaj na dnie zagrzebany w piasku lub nie opuszcza kryjówki. Nocą powoli i systematycznie penetruje dno w poszukiwaniu pokarmu. Nie jest agresywny w stosunku do innych ryb, w związku z czym doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego. Nie przeszkadza mu też sąsiedztwo innych ryb dennych. Drewniaki mogą być także hodowane pojedynczo.

Jak na dość dużą rybę nie ma wygórowanych wymagań odnośnie wielkości zbiornika. Pojedynczy osobnik może być hodowany już w akwarium o podstawie 60×30 cm, choć im większą powierzchnia tym lepsze samopoczucie i komfort ryby. Ponieważ w ciągu dnia lubi się zagrzebywać w podłożu, należy zapewnić mu te możliwość pokrywając dno warstwą minimum 5 cm drobnego piasku lub żwiru o okrągłych krawędziach. Podłoże nie może być zbyt jasne. Zbiornik powinien być również wyposażony w wiele kryjówek i niedoświetlonych miejsc, pozwalających drewniakowi na ukrycie się. Do dekoracji można użyć okrągłych kamieni, kawałków drewna, lignitu oraz liści. Dobrze adaptują się w różnych warunkach, jednak najlepiej czują się w kwaśnej i miękkiej wodzie. Wymagają dobrej filtracji i regularnych podmian wody.

W naturze żywią się głównie padliną, uzupełniana resztkami roślin. W akwarium zazwyczaj nie są wybredne, chętnie jedzą tabletki dla ryb dennych oraz pokarm zwierzęcy żywy lub mrożony. Przy karmieniu należy pamiętać o ich nocnym trybie życia i podawać jedzenie wieczorem, tuż przed zgaszeniem światła.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie drewniaka w akwarium nie jest łatwe, jednak zdarzają się takie przypadki. Najczęściej dochodzi do niego w większych grupach po porządnej podmianie wody. Tarło ma miejsce w nocy. Samica składa jajeczka do przygotowanych przez samca dołków w podłożu. Samiec pilnuje ikry do momentu wylegniecie się z niej larw, co ma miejsce po około 3 dniach. Ponieważ zdarzają się przypadki zjadania ikry bądź narybku, żeby zwiększyć szansę na udaną hodowlę, można przenieść jajeczka lub młode do osobnego zbiornika. Narybek należy karmić mikronicieniem lub larwami artemii.

Ciekawostki:
Do złapania w akwarium drewniaka nie jest potrzebna siatka. Można to śmiało zrobić delikatni ręką. Drewniak nie będzie uciekał.

Galeria