Nazwa: brak polskiej nazwy - Payara

Nazwa łacińska: Hydrolycus scomberoides

Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)

Rodzina: Cynodontidae

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 25-30 cm

Usposobienie: Agresywne

Wielkość akwarium: > 600 l

Temperatura wody: 24-28 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6.0-8.0

Pokarm: Żywe ryby

Charakterystyka:
Hydrolycus scomberoides to drapieżna ryba szeroko rozpowszechniona w środkowej i górnej części Amazonki na terenie Brazylii, Boliwii, Peru oraz Ekwadoru. Zamieszkuje wody płynące o wartkim nurcie, piaszczystym dnie i dużej ilości naturalnych kryjówek.

Najbardziej charakterystyczną cechą jest wielki pysk wyposażony w dwa długie, iglaste zęby wystające z dolnej szczeki. Od imponujaceho uzębienia pochodzą różne nazwy tej ryby znanej jako Vampire tetra (Tetra wampir) czy Saber tooth baracuda (Barakuda o szablastych zębach). Ryba ta osiąga zwykle długość do 30 cm, ale w naturalnych warunkach może urosnąć znacznie większa – zanotowany rekord wynosi 117 cm. Posiada silnie wydłużone ciało, najszersze w okolicy głowy, zwężające się stopniowo w stronę ogona. Płatwa grzbietowa krótka, położona mniej więcej pośrodku grzbietu. Płetwa tłuszczowa mała. Ciało stebrzysto-szare, pokryte drobnymi, opalizujacymi łuskami. Płetwa ogonowa wachlarzowata, bez wcięcia, nieco ciemniejsza od reszty ciała. Dymorfizm płciowy nie poznany.

Gatunek bardzo agresywny, może być trzymany jedynie z innymi równie silnymi i dużymi rybami o spokojnym charakterze. Mniejsze osobniki z pewnością zastaną przez niego upolowane. Młodociani przedstawiciele Hydrolycus scomberoides, mogą być trzymani w niewielkiej grupie, jednak dorosła ryba staje się samotnikiem i może wykazywać agresję wobec konkurencji. Zazwyczaj czai się w ukryciu, oczekując na ofiarę. Atakuje błyskawicznie, najczęściej połykając upolowaną rybę w całości. Gatunek dość trudny do hodowli w akwarium, ze względy na wygórowane wymagania żywieniowe i ograniczoną przestrzeń, zazwyczaj nie żyje w hodowli dłużej niż 1-2 lata.

Ze względu na rozmiar i tryb życia wymaga bardzo dużego zbiornika z zapewnionymi kryjówkami w postaci kęp roślinności, kawałków skał, korzeni oraz gałęzi. Należy też zapewnić otwartą przestrzeń do pływania. Jak większość gatunków zamieszkujących wody płynące, źle znosi akumulacje odpadów i wymaga nieskazitelnej wody o wyczuwalnym nurcie. Konieczna jest dobra filtracja i cotygodniowe podmiany 30-50 % wody. Akwarium należy wyposażyć w mocną pokrywę, ponieważ ryba ta jest świetnym skoczkiem. Warto też pomyśleć o wzmocnieniu ścianek zbiornika, poniewż spłoszona ryba może w nie uderzać i powodować ich peknięcie.

Jest to gatunek szczególnie wymagający w kwestii pożywienia, ponieważ zazwyczaj nie toleruje żadnego innego pokarmu poza żywymi rybami. Niektóre osobniki udaje się przyzwyczaić do jedzenia mrożonych filetów rybnych oraz innych pokarmów mięsnych.

Rozmnażanie:
Brak doniesień na temat udanego rozmnożenia w akwarium.

Ciekawostki:
W naturalnym środowisku podstawę diety tego gatunku stanowią piranie.

Galeria