Nazwa: Łaskownik sześciopręgi

Nazwa łacińska: Distichodus sexfasciatus

Rząd: Kąsaczokształtne

Rodzina: Distichodontidae

Pochodzenie: Rzeka Zair

Wielkość: do 25 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 375 l

Temperatura wody: 22-26°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 7-18°dGH

Pokarm: Suchy, żywy, mrożony, roślinny

Charakterystyka:
Łaskownik sześciopręgi (Distichodus sexfasciatus) kształtem przypomina płoć. Jest bocznie spłaszczony i nieco wydłużony. Płetwy Łaskownika są czerwono pomarańczowe. Na złoto żółtym ciele znajduje się ok 6 czarnych pionowych pasów. Ryba należy do łagodnych i można z powodzeniem hodować ją w akwarium wielogatunkowym pod warunkiem, że jej towarzysze będą podobnych rozmiarów. Kluczowa jest tutaj wielkość akwarium.
W niektórych publikacjach anglojęzycznych można przeczytać, że ryba ta w zbyt małym akwarium jest agresywna dlatego przestrzegamy przed kupnem tej ryby do małego zbiornika. Młodsze osobniki są dużo bardziej kolorowe niż starsze. Z wiekiem czerwony kolor zanika i robi się szarawy.

Akwarium dla Łaskowników powinno posiadać wydajną filtrację. Jako dekoracje należy użyć korzeni, kokosów i kawałków drewna. Mile widziane są też pojedyncze skały. Rybom należy stworzyć kryjówki dla lepszego samopoczucia. Woda powinna być miękka i lekko kwaśna. Na podłoże można wykorzystać drobny żwirek. Rośliny powinny być twardolistne, wszystkie o delikatnych liściach zostaną skonsumowane ponieważ ryba jest roślinożerna, dlatego w jej diecie powinny znajdować się rośliny takie jak sałata, szpinak, groch i kalafior. Oprócz tego można podawać larwy owadów i plankton, suchy pokarm w płatkach i granulacie.

Rozmnażanie:
Brak danych

Galeria