Nazwa: Nożowiec chitala, Brzeszczotek czarnoplamy

Nazwa łacińska: Notopterus chitala

Rząd: Kostnojęzyczne

Rodzina: Brzeszczotkowate

Pochodzenie: Birma, Malezja, Sumatra, Borneo

Wielkość: 70-80 cm a akwarium a w naturze 1metr

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 800 l

Temperatura wody: 24-29°C

Parametry wody: pH 5,5-7,0 GH 6-12°dGH

Pokarm: Żywy i mrożony

Charakterystyka:
Brzeszczotek jest spokojną rybą jednak nie nadaje się do akwarium ogólnego z małymi rybkami ponieważ staną się jego pożywieniem. Ciało jest wydłużone i bocznie spłaszczone. Kształtem przypomina klingę, grzbiet jest silnie wypukły zwężający się w kierunku ogona. Pysk jest zaostrzony. Płetwa odbytowa ciągnie się wzdłuż dolnej linii ciała. Od połowy ciała w kierunku płetwy ogonowej w linii poziomej znajduje się 9 czarnych okrągłych plam w białej otoczce. Plamki ułożone są malejąco. Dymorfizm płciowy nie występuje.

Akwarium dla tej ciekawej ryby powinno być sporych rozmiarów zwłaszcza jeżeli planujemy trzymać kilka sztuk. Młode są łagodne a z wiekiem stają się agresywniejsze zwłaszcza dla swojego gatunku. Starsze osobniki należy hodować w pojedynkę. Zbiornik powinien być dobrze filtrowany i napowietrzany. Jako podłoża można użyć drobnego piasku. Dekoracje w akwarium powinny być skromne. Należy stworzyć kilka kryjówek. Oświetlenie nie moze być zbyt intensywne, dlatego rośliny powinny być cieniolubne. Wskazane są też rośliny pływające.

Ryby należy karmić larwami ochotki, komara, rurecznikami, dżdżownicami. Jak będą starsze podajemy gammarusa, mięso krabów, krewetki, rosówkę, filety rybne. Nie zależnie od wieku dietę nożowców należy uzupełniać żywymi, drobnymi rybami.

Rozmnażanie:
W akwarium nie rozmnaża się

Galeria