Nazwa: Poziomnik pręgowany

Nazwa łacińska: Leporinus fasciatus

Rząd: Kąsaczokształtne

Rodzina: Ukośnikowate (Anostomidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa, dorzecze Amazonki

Wielkość: 30 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 200 l

Temperatura wody: 23-28°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-18°dGh

Pokarm: Roślinny

Charakterystyka:
Poziomnik pręgowany
 (Leporinus fasciatus) jest łagodną i towarzyską rybą dorastającą do 30 cm długości. Jest ryba stadną dlatego należy hodować grupę kilku sztuk. Nadaje się do akwarium ogólnego z innymi dużymi i łagodnymi rybami. Ciało Poziomnika o wrzecionowatym lekko bocznie spłaszczonym kształcie pokrywają pionowe żółte i czarne pasy. Płetwy są przezroczyste. Płeć nie możliwa do rozróżnienia.

Zbiornik dla tych ryb powinien być szczelnie przykryty ponieważ lubią wyskakiwać z akwarium.
Na dnie powinien znaleźć się żwir i otoczaki. Jako dekoracje można wykorzystać kawałki drewna, łupiny kokosów i korzenie. Wszystkie posadzone roślinny staną się przekąska dla ryb. Można próbować posadzić kryptokoryny, walisnerie i anubiasy ale nawet i one mogą być bez przerwy podgryzane. Filtracja powinna być wydajna. Konieczne są częste podmiany wody po minimum 10%.

W środowisku naturalnym dietę ryb stanowią glony i rośliny, w akwarium należy podawać im sałatę, szpinak, kapustę pekińską, obgotowaną marchewkę, rzeżuchę, obgotowany kalafior i brokuły. Można też podawać wysokiej jakości pokarmy roślinne bogate w spirulinę, zarówno w płatkach jak i granulacie a od czasu do czasu też pokarm wysoko białkowy lub mrożony plankton.

Rozmnażanie:
W akwarium nie rozmnożono tych ryb.

Galeria