Nazwa: Ryżanka japońska, Ryżówka japońska, Medaka

Nazwa łacińska: Oryzias latipes

Rząd: Belonokształtne

Rodzina: Kaczorkowate (Adrianichthyidae)

Pochodzenie: Japonia, Korea, Wietnam i Chiny

Wielkość: 3,5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: 50L

Temperatura wody: 18-23°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH do 5-15°dGH

Pokarm: Żywy, suchy i mrożony

Charakterystyka:
Naturalnym środowiskiem Ryżanek są wolno płynące strumienie Południowo- Wschodniej Azji. Występuje także w przybrzeżnych wodach morskich o znacznym zasoleniu. Jako ryba dość łatwa w hodowli, cieszy się sporą popularnością wśród akwarystów. Rybka posiada walcowate bocznie spłaszczone srebrzysto-przezroczyste ciało. Występują też inne odmiany barwne. Płetwy są niemal przezroczyste, o lekko wydłużonych promieniach.
Ryżanka jest małą łagodna i towarzyską rybką nadającą się do ogólnego akwarium z rybkami podobnych rozmiarów. Najlepiej czuje się w stadach, na które składa się minimum 10 osobników. Samce są smuklejsze od samic, a ich płetwy odbytowe są większe i ostrzej zakończone.

Zbiornik dla Ryżanek powinien być częściowo zarośnięty roślinami drobno listnymi, z tyłu i po bokach akwarium zostawiając na środku miejsce do pływania rybkom. Woda powinna czysta i dobrze filtrowana, z łagodnym przepływem. Toleruje szeroki zakres temperatur od 16 do 28 stopni Celsjusza, jednak lepiej unikać skrajnych wartości. Pozostałe parametry wody nie mają większego znaczenie, ponieważ Ryżanka łatwo adaptuje się niemal do każdych warunków. Na dnie należy umieścić drobny ciemny żwirek lub piasek. Jako dekoracji można użyć korzeni i gładkich kamieni.

Ryby należy karmić pokarmem suchym żywym i mrożonym. Ze względu na małe otwory gębowe pokarm musi być drobny.

Rozmnażanie:
Rybki należy umieścić we wcześniej przygotowanym akwarium tarliskowym które należy wyłożyć drobnolistnymi roślinami wśród których samica składa ikrę. Często można zauważyć iż samica pływa z ikrą w kształcie kiści winogrona przyczepioną do odbytu. Potem ikra zostaje złożona na roślinach. Po zakończonym tarle rodziców należy wyłowić z akwarium tarliskowego Młode lęgną się po około 10 dniach. Należy karmić je pokarmem przeznaczonym dla narybku.

Ciekawostki:
• W akwarystyce jest popularna genetycznie zmodyfikowana, fluorescencyjna odmiana z wszczepionym DNA meduzy
Ryżanka japońska jest masowo wykorzystywana do badań naukowych
• Jest pierwszym zwierzęciem kręgowym które rozmnożyło się przestrzeni kosmicznej. W 1994 roku na pokładzie wahadłowca Columbia 2 samce i 2 samice Ryżanki japońskiej odbyły 15-dniową podróż,
w trakcie której odbyły tarło i złożyły ikrę. Wszystkie rybki dorosłe i maluchy wróciły żywe na Ziemię.

Galeria