Sum czerwonoogonowy
23 paź 2018, Posted by Inne, Powyżej 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Sum czerwonoogonowy, czerwonopłetwy
Nazwa łacińska: Phractocephalus hemioliopterus
Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)
Rodzina: Mandiowate (Pimelodidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: Do 130 cm
Usposobienie: Łagodne do ryb zbliżonych wielkością
Wielkość akwarium: >600 l
Temperatura wody: 22-27 °C
Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,0
Pokarm: Żywy, mrożony
Charakterystyka:
Sum czerwonoogonowy jest rybą pospolicie występującą w dorzeczu Orinoko i Amazonki. Zamieszkuje zarówno wody płynące o dość bystrym nurcie, jak i stawy czy leśne rozlewiska. Żyje głównie przy dnie zbiorników. W naturalnym środowisku dorasta do 1,5 metra długości i wagi około 50 kg, jednak w hodowli rzadko osiąga takie rozmiary, a trzymany w akwarium zazwyczaj karłowacieje.
Charakteryzuje się podłużnym, pozbawionym łusek ciałem. Ma dużą głowę i szeroki otwór gębowy, otoczony trzema parami długich wąsów. Górna część ciała jest brązowawa, na głowie pokryta ciemniejszymi cętkami. Boki ryby są biało- żółte, a brzuch i dolna cześć głowy- białe. Płetwa grzbietowa jest krótka, pomarańczowa i posiada masywne kolce. Płetwa ogonowa również pomarańczowa. Pozostałe płetwy ciemne, w kolorze górnej części ciała. Dymorfizm płciowy nie występuje.
Sum czerwonoogonowy znany róznież pod nazwą Sum czerwonopłetwy jest rybą drapieżną, żywiącą się innymi rybami, jednak dobrze karmiony może być trzymany z innymi gatunkami podobnej wielkości bez szkody dla tych ostatnich. Ryby mieszczące się w pysku zazwyczaj wcześniej czy później są przez niego zjadane. Dorosłe osobniki wykazują zachowania terytorialne w stosunku do przedstawicieli własnego, jak i pokrewnych gatunków, dlatego najlepiej trzymać pojedynczy okaz. Zazwyczaj przebywa na dnie zbiornika, aktywny głównie po zmroku.
Do trzymania w akwarium domowym nadają się wyłącznie młode osobniki. Dorosły sum wymaga zbiornika powyżej 10 000 litrów, czego większość akwarystów nie jest w stanie zapewnić, dlatego przed zakupem tej ryby warto zastanowić się nad jej przyszłym losem.
Jako podłoża najlepiej użyć płaskich otoczaków, ponieważ żwir może zostać połknięty lub dostać się w delikatne skrzela ryby, a piasek będzie bez przerwy przekopywany. Można też całkowicie zrezygnować z podłoża, co z pewnością ułatwi czyszczenie zbiornika. Jako dekoracji najlepiej użyć otoczaków oraz kawałków drewna i korzeni. Młodym rybom warto zapewnić liczne kryjówki w postaci grot lub plastikowych rur o odpowiedniej średnicy. Rośliny nie są zalecane, ponieważ będą regularnie wykopywane. Oświetlenie powinno być przytłumione. Konieczna jest wydajna filtracja, która poradzi sobie z dużą ilością odpadów produkowanych przez te ryby. Najlepiej umieścić większość urządzeń poza zbiornikiem, aby uchronić je przed zniszczeniem.
W naturze gatunek ten żywi się rybami i bezkręgowcami oraz owocami. W hodowli można podawać im małże, krewetki, dżdżownice, a większym okazom również filety rybne. Należy unikać podawania mięsa ssaków i ptaków. Jak wszystkie ryby drapieżne, w hodowli ma tendencje do nadmiernego tycia. Młode osobniki najlepiej karmić co drugi dzień, stopniowo zmniejszając częstotliwość posiłków. Dorosłej rybie wystarczy karmienie raz w tygodniu.
Rozmnażanie:
Nie odnotowano przypadku rozmnożenia w akwarium.
Ciekawostka
Sum czerwonoogonowy żyje do 15 lat.
kocham te ryby są słodkie i ładne polecam je do akwarium 600 l
W akwarium 500l też da radę?
może pójdzie
ile on kosztuje?