Nazwa: Sum czerwonoogonowy, czerwonopłetwy

Nazwa łacińska: Phractocephalus hemioliopterus

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Mandiowate (Pimelodidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: Do 130 cm

Usposobienie: Łagodne do ryb zbliżonych wielkością

Wielkość akwarium: >600 l

Temperatura wody: 22-27 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,0

Pokarm: Żywy, mrożony

Charakterystyka:
Sum czerwonoogonowy jest rybą pospolicie występującą w dorzeczu Orinoko i Amazonki. Zamieszkuje zarówno wody płynące o dość bystrym nurcie, jak i stawy czy leśne rozlewiska. Żyje głównie przy dnie zbiorników. W naturalnym środowisku dorasta do 1,5 metra długości i wagi około 50 kg, jednak w hodowli rzadko osiąga takie rozmiary, a trzymany w akwarium zazwyczaj karłowacieje.

Charakteryzuje się podłużnym, pozbawionym łusek ciałem. Ma dużą głowę i szeroki otwór gębowy, otoczony trzema parami długich wąsów. Górna część ciała jest brązowawa, na głowie pokryta ciemniejszymi cętkami. Boki ryby są biało- żółte, a brzuch i dolna cześć głowy- białe. Płetwa grzbietowa jest krótka, pomarańczowa i posiada masywne kolce. Płetwa ogonowa również pomarańczowa. Pozostałe płetwy ciemne, w kolorze górnej części ciała. Dymorfizm płciowy nie występuje.

wyposaŅenie akwarium
Materiał sponsorowany

Sum czerwonoogonowy znany róznież pod nazwą Sum czerwonopłetwy jest rybą drapieżną, żywiącą się innymi rybami, jednak dobrze karmiony może być trzymany z innymi gatunkami podobnej wielkości bez szkody dla tych ostatnich. Ryby mieszczące się w pysku zazwyczaj wcześniej czy później są przez niego zjadane. Dorosłe osobniki wykazują zachowania terytorialne w stosunku do przedstawicieli własnego, jak i pokrewnych gatunków, dlatego najlepiej trzymać pojedynczy okaz. Zazwyczaj przebywa na dnie zbiornika, aktywny głównie po zmroku.

Do trzymania w akwarium domowym nadają się wyłącznie młode osobniki. Dorosły sum wymaga zbiornika powyżej 10 000 litrów, czego większość akwarystów nie jest w stanie zapewnić, dlatego przed zakupem tej ryby warto zastanowić się nad jej przyszłym losem.
Jako podłoża najlepiej użyć płaskich otoczaków, ponieważ żwir może zostać połknięty lub dostać się w delikatne skrzela ryby, a piasek będzie bez przerwy przekopywany. Można też całkowicie zrezygnować z podłoża, co z pewnością ułatwi czyszczenie zbiornika. Jako dekoracji najlepiej użyć otoczaków oraz kawałków drewna i korzeni. Młodym rybom warto zapewnić liczne kryjówki w postaci grot lub plastikowych rur o odpowiedniej średnicy. Rośliny nie są zalecane, ponieważ będą regularnie wykopywane. Oświetlenie powinno być przytłumione. Konieczna jest wydajna filtracja, która poradzi sobie z dużą ilością odpadów produkowanych przez te ryby. Najlepiej umieścić większość urządzeń poza zbiornikiem, aby uchronić je przed zniszczeniem.

W naturze gatunek ten żywi się rybami i bezkręgowcami oraz owocami. W hodowli można podawać im małże, krewetki, dżdżownice, a większym okazom również filety rybne. Należy unikać podawania mięsa ssaków i ptaków. Jak wszystkie ryby drapieżne, w hodowli ma tendencje do nadmiernego tycia. Młode osobniki najlepiej karmić co drugi dzień, stopniowo zmniejszając częstotliwość posiłków. Dorosłej rybie wystarczy karmienie raz w tygodniu.

Rozmnażanie:
Nie odnotowano przypadku rozmnożenia w akwarium.

Ciekawostka
Sum czerwonoogonowy żyje do 15 lat.

Galeria