Nazwa: Sum rekini

Nazwa łacińska: Pangasianodon hypophtalmus

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Pangasiidae

Pochodzenie: Azja Południowo-Wschodnia

Wielkość: do 130 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 1200 l

Temperatura wody: 22-26°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 3-16°dGH

Pokarm: żywy, mrożony, suchy (nalezy uwzględnić również pokarmy roslinne)

Charakterystyka:
Sum rekini spotykany jest także w hodowli akwariowej, mimo dużych rozmiarów. W naturze może osiągać nawet 130 cm długości i 44 kg wagi, jednak forma hodowlana rzadko osiąga powyżej 90 cm. Jego ubarwienie jest szare, z jasnym podbrzuszem. Ryba jest wydłużona i cechuje się małą głową. Ma rozwidloną płetwę ogonową oraz płetwę grzbietową w kształcie trójkąta, która upodabnia ją do rekina. Jest ona również hodowana gospodarczo i poławiana w celach konsumpcyjnych. Dla celów hodowli akwarystyczne wyhodowano również mniejszą odmianę o zniekształconym, balonowatym ciele oraz odmianę albinoską. Pochodzi z Azji, głównie Wietnamu i Tajlandii. Zazwyczaj w handlu można spotkać bardzo młode osobniki o wielkości nie przekraczającej kilkunastu centymetrów, bez informacji
o rozmiarach, jakie może osiągnąć. Wielu akwarystów hoduje młode ryby, a potem szuka im nowego domu, co nie jest łatwe ze względu na rozmiary dorosłych osobników. Powszechnie uważa się, że w małych zbiornikach karłowacieją, jednak jest to prawda tylko częściowo prawda- wielkość zbiornika ma tylko niewielki wpływ na rozmiar dorosłej ryby. Płeć młodych jest niemal niemożliwa do odróżnienia, dorosłe samice mają jaśniejsze ubarwienie od samców i są bardziej krągłe w partiach brzusznych.

Sum rekini jest rybą ławicową i powinien być trzymany w stadach po kilka sztuk, co wymaga naprawdę ogromnego zbiornika, szczególnie, że jest to gatunek bardzo aktywny. W warunkach akwarystycznych niezwykle ważne jest zapewnienie rybie odpowiednio dużego zbiornika (min. 140 cm długości), ze względu na jej duże rozmiary. Oświetlenie powinno być przytłumione, woda odpowiednio często filtrowana. Wskazany jest delikatny ruch wody. Za dekorację służyć mogą płaskie kamienie i korzenie, jeśli decydujemy się na rośliny, należy wybierać gatunki grubolistne. Ryba ma nerwowe i płochliwe usposobienie. Może wyskakiwać z akwarium, dlatego należy zaopatrzyć je w mocną pokrywę. Nie jest agresywna, więc teoretycznie może być hodowana wraz z towarzyszami, jednak warto pamiętać, iż ma tendencje do zjadania odpowiednio małych ryb. Panga pobiera pokarm z toni wodnej (6.5 – 7.5 pH),
w związku z tym należy zachować szczególną ostrożność przy dokarmianiu. Ryba nie zjada pokarmu z dna zbiornika. Warunki akwarystyczne należy dopasowywać do stadium rozwojowego gatunku, gdyż jest on żarłoczny i rośnie bardzo szybko. Przyjmuje wszystkie dostępne pokarmy, chętnie zjada zarówno żywy pokarm, jak i produkty roślinne czy suchą karmę.

Rozmnażanie:
Panga w zamkniętych, hodowlanych warunkach nie rozmnaża się naturalnie, a warunki akwarystyczne nie stwarzają do tego minimalnych możliwości. W warunkach naturalnych Panga wykorzystuje do rozmnażania biegi i nurty rzek.

Galeria