Szczupak pospolity
29 Okt 2018, Geschrieben von Inne, Oczko wodne, Ryby akwariowe inNazwa: Szczupak pospolity
Nazwa łacińska: Esox lucius
Rząd: Szczupakokształtne (Esociformes)
Rodzina: Szczupakowate (Esocidae)
Pochodzenie: Europa, Azja
Wielkość: do 1,5 metra
Usposobienie: Agresywne
Wielkość akwarium: Oczko wodne, staw
Temperatura wody: 10-20°C
Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0 do 7,5
Pokarm: Żywy i mrożony
Charakterystyka:
Szczupak jest szeroko rozprzestrzenioną rybą słodkowodna, występującą niemal w całej Europie, Azji, a także Ameryce Północnej. Zamieszkuje wody płynące, stawy jeziora, można go również spotkać w wodach słonawych Bałtyku. Preferuje siedliska porośnięte częściowo szuwarami lub inna roślinnością przybrzeżną zapewniająca kryjówki.
Posiada silnie spłaszczone, opływowe ciało z długą głową. Pysk długi i spłaszczony z wysuniętą do przodu żuchwą wyposażoną w ostre zęby. Ciało oliwkowo-zielone, pokryte żółtawymi plamami, brzuch jasnożółty lub oliwkowy. Płetwa grzbietowa mała, silnie przesunięta do tyłu. Parzyste płetwy są zazwyczaj czerwone lub pomarańczowe, na nieparzystych występują zazwyczaj ciemne plamy wzdłuż promieni. Ubarwienie może się różnić w zależności od środowiska występowania ryby.
Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony, zazwyczaj samce są mniejsze, a samice większe i bardziej krągłe, lecz nie musi to być regułą.
Szczupak jest ryba drapieżną, agresywną i terytorialną. Wobec przedstawicieli swojego gatunku może wykazywać zachowania kanibalistyczne. Nie poleca się trzymania z innymi rybami, chyba, że z założenia mają one stanowić karmę dla szczupaka. Z pewnością przetrzebi on również populacje innych wodnych stworzeń, a także ptactwa wodnego czy małych gryzoni, jeśli zbliżą się do wody. Dotyczy to oczywiście dużych, dorosłych okazów. Małe szczupaki poprzestaną na niewielkich rybkach oraz małych organizmach wodnych. Szczupak przez większość czasu ukrywa się wśród roślinności w oczekiwaniu na ofiarę.
Małe, kilkucentymetrowe szczupaki można trzymacz już w 200 litrowym akwarium zimnowodnym, jednak ze względu na to, że ryba przyrasta około 30 cm w pierwszym roku życia i potrzebuje dużo przestrzeni do pływania i tak w pewnym momencie trzeba będzie je przenieść do oczka wodnego lub stawu. Trzymane zbyt długo w za ciasnych dla nich akwariach karłowacieją, stają się osowiałe i tracą kolory. W małym oczku wodnym najlepiej trzymać jedną rybę, ponieważ jest to gatunek terytorialny i nieznoszący konkurencji. Umieszczenie kilku szczupaków w małym akwenie może szybko skończyć się tym, ze i tak zostaniemy z jedną rybą.
Urządzając oczko wodne, w którym będzie pływał szczupak należy pamiętać o zapewnieniu mu kryjówek, w których będzie mógł czatować na ofiarę. Najbardziej naturalnym rozwiązaniem jest obsadzenie brzegów tatarakiem, pałką wodną lub oczeretem, jednak szczupak odnajdzie się wśród każdej roślinności (również pływającej), która zapewni mu kryjówkę. Jeśli oczko wodne nie zamarza, szczupak bez problemu przetrzyma w nim zimę, w innym przypadku należy go zimować tak jak inne ryby w oczka wodnego. Ponownie do stawu należy wpuszczać szczupaki wczesną wiosna, gdy temperatura osiągnie 5-8 °C. Ryba żyje do 10 lat.
Szczupak jako drapieżnik najbardziej ceni sobie żywy pokarm, który sam sobie upoluje. Najlepiej zapewnić mu dużą ilość małych rybek, żab, a małym szczupakom żywe larwy owadów.
Rozmnażanie:
W naturalnym środowisko szczupak odbywa tarło wczesna wiosną (marzec) na płyciznach osłoniętych roślinnością. Samica składa ikrę przytwierdzając ja do roślin, a następnie samiec zalewa ikrę mleczem. Wylęg następuje po dwóch tygodniach od zapłodnienia.