Nazwa: Toxotes chatareus

Nazwa łacińska: Toxotes chatareus

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Strzelczykowate (Toxotidae)

Pochodzenie: Sri Lanka, Indie, Nowa Gwinea, północna Australia

Wielkość: w akwarium 20-25 cm a w środowisku naturalnym do 40 cm

Usposobienie: agresywne w stosunku do mniejszych ryb

Wielkość akwarium: > 450 l

Temperatura wody: 25-30°C

Parametry wody: pH 7,0

Pokarm: larwy owadów, mrożone i żywe

Charakterystyka:
Toxotes chatareus to mało znana ryba która pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jej nazwa nie zyskała tłumaczenia w języku polskim, ale potocznie nazywa się ją „strzelczyk”. Mogą żyć w wodzie słonej jak i słodkiej, zamieszkują bagna i ujścia rzek. Ich ciała są srebrzyste, a przy części ogonowej oliwkowe. Na tym tle odznaczają się ciemne plamy. Dymorfizm płciowy nie jest zauważalny. W warunkach akwariowych osobniki dorastają do 25 cm długości, choć w środowisku naturalnym jest to 40 cm. Znacznie lepiej czują się w stadach.

Sceneria akwarium powinna imitować środowisko naturalne poprzez obecność korzeni, roślinności bądź żwiru. Prąd wody należy wyregulować tak, by był ledwie odczuwalny. Dostęp do światła najlepiej ograniczyć. Scenerii nie zaszkodzą także rośliny pływające. Zbiornik powinien być wysoki i nie krótszy niż 100 cm. Osobniki mają tendencje do wyskakiwania w celu złapania nisko wiszących zdobyczy, więc dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie pokrywy. Temperatura wody powinna wynosić 25-30 °C. Osobniki preferują lekko słoną wodę.

Rozmnażanie:
Brak informacji o szczególnych warunkach tarliskowych. W środowisku naturalnym do tarła dochodzi w mulistych, cienionych wodach. Samice składają kilka tysięcy jaj o średnicy 0,4 mm.

Galeria