Nazwa: L-106, Spotted Orange Seam Pleco

Nazwa łacińska: Hemiancistrus guahiboru

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 10-15 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >120 l

Temperatura wody: 23-26 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,5

Pokarm: Suchy, żywy, mrożony

Charakterystyka:
L-106 – naturalnym środowiskiem tej ryby są dopływy rzeki Orinoko o skalistym dnie, gdzie przebywa zamieszkuje szczeliny między kamieniami i blokami skalnymi. Sylwetka typowa dla zbrojnikowatych. Ciało spłaszczone grzbietobrzusznie o szerokiej głowę, zwężające się ku ogonowi. Otwór gębowy o dolnym położeniu, przekształcony w przyssawkę. Ubarwienie ciemne, całe ciało łącznie z płetwami pokryte nieregularnymi pomarańczowymi kropkami o nierównych krawędziach. Kropki te w różnych partiach ciała mogą mieć różną wielkość, a u nasady ogona czasem przyjmują postać poprzecznej pręgi. Płetwa ogonowa i grzbietowa dodatkowo obrzeżone grubym pomarańczowym paskiem. Płeć trudna do odróżnienia, dorosły samiec ma nieco większą i bardziej kanciastą głowę, natomiast samice mogą być bardziej zaokrąglone w partiach brzusznych.

Jak wszystkie zbrojnikowate L-106 przebywa głównie w dolnej części zbiornika, gdzie szuka pożywienia przeczesując piasek. Jest spokojną rybą, więc doskonale sprawdzi się w akwarium towarzyskim. Wobec własnego gatunku (oraz innych zbrojników) może wykazywać terytorializm, szczególnie, jeśli nie zapewnimy rybom odpowiedniej ilości kryjówek. Najlepiej trzymać pojedynczego osobnika lub parę.

Akwarium dla Hemiancistrus guahiboru powinno być dosyć duże. Minimalna powierzchnia dna dla dorosłej pary to 120×30 cm. Wysokość zbiornika nie jest istotna. Jako podłoża należy użyć piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach, ponieważ ostry grys mógłby spowodować uszkodzenie wąsików i otworów gębowych. Dno należy również wyłożyć sporą ilością okrągłych kamieni, wśród których zbrojnik żeruje i ukrywa się w razie zagrożenia. Można obsadzić akwarium roślinami, jednak nie jest to konieczne, ponadto delikatniejsze rośliny mogą być wykopywane lub podgryzane.

Hemiancistrus guahiboru wymaga dobrze natlenionej wody o wyczuwalnym nurcie. Preferuje wodę miękką do średnio twardej o pH z zakresu 6,0-7,5. Źle znosi obniżenie temperatury poniżej 22 stopni.
W naturalnym środowisku odżywia się głównie szczątkami zwierzęcymi i roślinnymi zalegającymi między skałami oraz drobnymi skorupiakami. W akwarium jego wyżywienie nie nastręcza większych problemów. Chętnie je żywy i mrożony pokarm zwierzęcy, a także suchą karmę i tabletki dla ryb dennych.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat udanego rozmnożenia w warunkach akwarium. Ryby osiągają dojrzałość płciową dorastając do około 5 cm. Do tarła dochodzi w jaskiniach.

Ciekawostki:

Choć gatunek ten został opisany dla nauki w 2005 roku, do tej pory trwają wśród naukowców dyskusje na temat, czy gatunek ten i nieopisany dotąd L-122 nie są jednym i tym samym.

Galeria