Szydlik iglasty
12 cze 2018, Posted by Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe, Zbrojnikowate inNazwa: Szydlik iglasty
Nazwa łacińska: Farlowella acus
Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)
Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 16 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 120 l
Temperatura wody: 23-27 °C
Parametry wody: Miękka, pH 5,5- 7,0
Pokarm: Roślinny
Charakterystyka:
Gatunek ten zamieszkuje płytkie, gęsto zarośnięte, wolno płynące lub stojące wody Ameryki Południowej min. Wenezueli. W swojej ojczyźnie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
Szydlik iglasty (Farlowella acus) przypomina kształtem patyk albo gałązkę. Ma silnie wydłużone ciało, niemal okrągłe w przekroju. Przednia część głowy jest wydłużona w rostrum. Ubarwienie oliwkowo- zielone do żółto-brązowego z żółtym brzuchem. Wzdłuż boku, od głowy do nasady ogona ciągnie się nieregularny ciemny pas, często naznaczony jaśniejszymi plamami. Płetwy grzbietowa i odbytowa są przesunięte nieco do przodu, a ich początki znajdują się naprzeciw siebie. Wszystkie płetwy są przejrzyste z ciemnymi kropkami wzdłuż promieni. Płeć trudna do odróżnienia- samce mają nieco szersze pyski, a dookoła otworu gębowego występują drobne wyrostki.
Szydlik iglasty jest bardzo spokojną rybą, mało aktywną, przebywająca głównie na dnie zbiornika. Może być trzymany w akwarium towarzyskim, zarówno w grupie przedstawicieli własnego gatunku, jak i jako pojedynczy okaz. Nie należy umieszczać go w zbiorniku z agresywnymi i bardzo aktywnymi gatunkami, które mogłyby go zdominować. Jest wymagającą i delikatną rybą, nie polecaną początkującym akwarystom.
Wymaga akwarium o dużej powierzchni dna. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach oraz okrągłych kamieni. Należy zapewnić duże ilości kryjówek wśród korzeni i kawałków drewna. Mile widziana roślinność, trzeba mieć jednak na uwadze, że szydlik będzie regularnie podjadał rośliny. Wymagana wydajna filtracja oraz regularne cotygodniowe podmiany niewielkiej ilości wody. Jest bardzo wrażliwy na wahania parametrów, dlatego większe podmiany lub nagłe zmiany warunków często kończą się śnięciem. Podobny efekt może mieć przeniesienie do innego zbiornika. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne, najlepiej rozproszone.
Jest to gatunek typowo roślinożerny, żywiący się głównie glonami. W akwarium uzupełnieniem diety mogą być tabletki i granulki roślinne opadające na dno oraz świeże liście sałaty lub szpinaku. Często zjada również pokarmy mięsne, które znajduje na dnie, jednak taka dieta może być dla niego szkodliwa, dlatego należy pilnować, aby w akwarium nie znajdowało się zbyt wiele resztek.
Rozmnażanie:
Rozmnożenie w akwarium jest możliwe, lecz nie zdarza się często. Przy zapewnieniu optymalnych warunków i dobrej kondycji ryb do tarła może dojść w dowolnym czasie. Samiec oczyszcza twardą powierzchnię (zwykle szybę zbiornika), do której będą przyklejone jaja. Samica składa zazwyczaj od 60 do 100 jaj, najczęściej nocą lub wczesnym rankiem. Samiec pilnuje złożonej ikry i wachluje ją płetwami. Narybek wykluwa się po 7-10 dniach, w zależności od temperatury. Młode zjadają każdy drobny pokarm roślinny, który znajdą.
bzdury przeczytałem powyżej u mnie przebywa w akwariach o pH od 5 do 7.5 kh 1do 5 w temperaturze 26 do 31 stopni nie j nic innego poza glonami bardzo towarzyski ignoruje wszystko i wszystkich inne ryby również go nie zauważają
Panie Bogdanie to w jakich akwariach u Pana przebywa ryba a jakie wymagania ma biorąc pod uwagę pochodzenie ryby to dwie różne sprawy. Każda ryba (każdy gatunek) ma wiekszą lub mniejszą tolerancję na odmienność parametrów wody od tych w naturze. Należy pamietać że zdolność adaptacji ryby do innych warunków jest różwniez duża i uzalezniona od danego gatunku. Zapewnić Pana mogę że gatunek ten:
– je pokarmy roślinne w tabletkach i granulacie
– jest rybą płochliwą i lubi towarzystwo niewielkich, spokojnych ryb
– jest (bardzo) wrażliwy na zmiany paramtrów wody i jej zanieczyszcznie
– gatunek niezlecany dla początkujacych akwarystów
Pozdrawiamy
Ależ kochany adminie niektóre zdjęcia, opisy i parametry są bardzo pomylone z rzeczywistością i kłamią. Proszę dowiedz się więcej o rybie którą opisujesz nim to zrobisz.
Dziękuję za uwagę – na pewno sprawdzę temat i wrócę z informacją 😉
Pozdrawiam