Nazwa: Szydlik iglasty

Nazwa łacińska: Farlowella acus

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 16 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 23-27 °C

Parametry wody: Miękka, pH 5,5- 7,0

Pokarm: Roślinny

Charakterystyka:
Gatunek ten zamieszkuje płytkie, gęsto zarośnięte, wolno płynące lub stojące wody Ameryki Południowej min. Wenezueli. W swojej ojczyźnie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
Szydlik iglasty (Farlowella acus) przypomina kształtem patyk albo gałązkę. Ma silnie wydłużone ciało, niemal okrągłe w przekroju. Przednia część głowy jest wydłużona w rostrum. Ubarwienie oliwkowo- zielone do żółto-brązowego z żółtym brzuchem. Wzdłuż boku, od głowy do nasady ogona ciągnie się nieregularny ciemny pas, często naznaczony jaśniejszymi plamami. Płetwy grzbietowa i odbytowa są przesunięte nieco do przodu, a ich początki znajdują się naprzeciw siebie. Wszystkie płetwy są przejrzyste z ciemnymi kropkami wzdłuż promieni. Płeć trudna do odróżnienia- samce mają nieco szersze pyski, a dookoła otworu gębowego występują drobne wyrostki.

Szydlik iglasty jest bardzo spokojną rybą, mało aktywną, przebywająca głównie na dnie zbiornika. Może być trzymany w akwarium towarzyskim, zarówno w grupie przedstawicieli własnego gatunku, jak i jako pojedynczy okaz. Nie należy umieszczać go w zbiorniku z agresywnymi i bardzo aktywnymi gatunkami, które mogłyby go zdominować. Jest wymagającą i delikatną rybą, nie polecaną początkującym akwarystom.

Wymaga akwarium o dużej powierzchni dna. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach oraz okrągłych kamieni. Należy zapewnić duże ilości kryjówek wśród korzeni i kawałków drewna. Mile widziana roślinność, trzeba mieć jednak na uwadze, że szydlik będzie regularnie podjadał rośliny. Wymagana wydajna filtracja oraz regularne cotygodniowe podmiany niewielkiej ilości wody. Jest bardzo wrażliwy na wahania parametrów, dlatego większe podmiany lub nagłe zmiany warunków często kończą się śnięciem. Podobny efekt może mieć przeniesienie do innego zbiornika. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne, najlepiej rozproszone.

Jest to gatunek typowo roślinożerny, żywiący się głównie glonami. W akwarium uzupełnieniem diety mogą być tabletki i granulki roślinne opadające na dno oraz świeże liście sałaty lub szpinaku. Często zjada również pokarmy mięsne, które znajduje na dnie, jednak taka dieta może być dla niego szkodliwa, dlatego należy pilnować, aby w akwarium nie znajdowało się zbyt wiele resztek.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie w akwarium jest możliwe, lecz nie zdarza się często. Przy zapewnieniu optymalnych warunków i dobrej kondycji ryb do tarła może dojść w dowolnym czasie. Samiec oczyszcza twardą powierzchnię (zwykle szybę zbiornika), do której będą przyklejone jaja. Samica składa zazwyczaj od 60 do 100 jaj, najczęściej nocą lub wczesnym rankiem. Samiec pilnuje złożonej ikry i wachluje ją płetwami. Narybek wykluwa się po 7-10 dniach, w zależności od temperatury. Młode zjadają każdy drobny pokarm roślinny, który znajdą.

Galeria