Nazwa: Zbrojnik czarnopasy, Zbrojnik L-190

Nazwa łacińska: Panaque nigrolineatus

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: Do 50 cm (częściej 30-35 cm)

Usposobienie: Łagodne, ale terytorialne

Wielkość akwarium: >200 l

Temperatura wody: 22-26°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,5-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy, głównie roślinny

Charakterystyka:
Zbrojnik pręgowany L-190 w naturze zamieszkuje szybko płynące wody na terenie Kolumbii, Wenezueli, Peru i Brazylii. Ma typową dla zbrojników, zwężającą się ku ogonowi sylwetkę z masywną głową.
W naturalnym środowisku dorasta do 50 cm, jednak w akwarium rzadko osiąga wielkości powyżej 35 cm. Jego ciało jest jasnoszare lub zielonkawe, pokryte charakterystycznym czarnymi pręgami. Pręgi te
u każdego osobnika układają się inaczej i można po nich poznać pochodzenie ryby. Wydatna płetwa grzbietowa, pierwsze promienie wszystkich płetw twarde, w płetwach piersiowych przekształcone w kolce. Wszystkie płetwy ciemne z promieniami w kolorze ciała, na płetwie ogonowej czasem dodatkowo jasna obwódka. Płeć bardzo trudna do rozpoznania. Samice są bardziej krągłe, natomiast samce mają większe
i bardziej kanciaste głowy. Ma bardzo silne zęby, dzięki którym może się odżywiać drewnem. Cechą charakterystyczną są również duże, czerwone oczy.

L-190 (Panaque nigrolineatus) to bardzo terytorialny zbrojnik, który reaguje agresją na towarzystwo przedstawicieli tego samego lub pokrewnych gatunków. Z tego powodu zaleca się hodowanie pojedynczego okazu, pary lub grupy haremowej. W stosunku do innych ryb pozostaje neutralny. Przebywa głównie przy dnie. Prowadzi nocny tryb życia i rzadko można zauważyć jego aktywność w ciągu dnia. Przy zakupie najlepiej decydować się na podrośnięte okazy, ponieważ małe ryby poniżej 8 cm często w nowym środowisku odmawiają pożywienia i umierają.

Para zbrojników albo mała grupa haremowa wymaga zbiornika o pojemności minimum 200 l, pojedyncza ryba będzie się dobrze czuła już w 160 l. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się drobny piasek lub żwir
o zaokrąglonych krawędziach. Należy zapewnić jak największą ilość kryjówek w postaci grot. Delikatna roślinność będzie regularnie podgryzana, dlatego lepiej zdecydować się na wytrzymałe rośliny o grubych liściach. Koniecznym elementem wystroju powinno być drewno lub korzenie, które stanowią ważny element diety tego gatunku. Wymaga czystej, dobrze napowietrzonej wody o zdecydowanym nurcie. Źle znosi wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego ważna jest wydajna filtracja, szczególnie, że tak duża ryba sama wytwarza sporo produktów przemiany materii. Należy również zachować dużą ostrożność przy stosowaniu środków chemicznych i farmaceutyków.

Zbrojnik pręgowany L-190 wymaga diety opartej na pokarmie roślinnym. Zjada głównie glony, które należy uzupełniać gotowanymi warzywami oraz tabletkami ze spiruliną. Z braku innego pokarmu potrafi niemal całkowicie żywić się drewnem.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat rozmnażania w akwarium.

Galeria