Nazwa: Zbrojnik L-001, Glyptoperichthys joselimaianus

Nazwa łacińska: Glyptoperichthys joselimaianus, Pterygoplichthys joselimaianus

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate, kiryśniki, zbrojniki (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: do 35 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >400l

Temperatura wody: 23-28°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,3-7,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
L-001 pochodzi z dorzecza rzeki Tocantis we wschodniej Brazylii.
Ma typowe dla zbrojników grzbietobrzusznie spłaszczone ciało o szerokiej głowie. Wydatna płetwa grzbietowa, pierwsze promienie wszystkich płetw twarde, w płetwach piersiowych przekształcone w kolce. Charakterystyczną cechą dla wszystkich Pterygoplichthys jest 10 promieni w płetwie grzbietowych, co pozwala odróżnić go od podobnie wyglądających zbrojników, należących do innych rodzajów. Otwór gębowy o dolnym położeniu, przekształcony w przyssawkę. Całe ciało, łącznie z płetwami ciemne i pokryte jasnymi plamkami. Często utożsamiany z L-022, odkrytym na wyspie Marajo, choć zdania naukowców na temat tego, czy jest to ten sam gatunek są podzielone.

Płeć trudna do odróżnienia, samce mają bardziej kanciaste głowy niż samice, jednak pewność identyfikacji daje jedynie porównanie narządów płciowych.
Gatunek raczej spokojny, nie reagujący na towarzystwo innych ryb, może jedynie przejawiać nieco terytorialne zachowanie w stosunku do samców własnego gatunku. Dobrze radzi sobie w agresją innych, dużych ryb. Nie należy trzymać go z innymi gatunkami z podrodziny Hypostominae, ponieważ może być dla nich zbyt dużą konkurencją w zdobywaniu pożywienia. Przebywa głównie w dennej części zbiornika. Aktywny wieczorami oraz w nocy, w ciągu dnia przebywa w kryjówkach.

Akwarium dla tego gatunku powinno mieć długość co najmniej 200 cm. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach. Zbiornik powinien być wyposażony w kryjówki z korzeni lub drewna oraz dość dobrze zacieniony. Raczej nie zjada roślin, jednak lepiej wybierać gatunki grubolistne i dobrze zabezpieczyć je przed wykopaniem. Woda od miękkiej do średnio twardej, aczkolwiek ryby te z reguły są mało wrażliwe na zmienne warunki fizyko-chemiczne. Są natomiast wymagające w kwestii jakości wody, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie wydajnej filtracji, szczególnie, że same wytwarzają sporo zanieczyszczeń.

Glyptoperichthys joselimaianus to gatunek wszystkożerny. Przyjmuje suchą karmę, mrożone larwy owadów i świeże warzywa, takie jak ogórki, cukinia czy szpinak. Większe ryby można karmić krewetkami oraz mięsem innych ryb. Zjada większość oferowanych pokarmów, ale także jaja innych gatunków. Pokarm pobiera z dna zbiornika.

Rozmnażanie:
Nie są znane przypadki rozmnażania w niewoli, ponieważ w naturze tarło odbywa się na głębokości kilku metrów.

Galeria