Nazwa: Zbrojnik L-103

Nazwa łacińska: Pectoltia sp.

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 8-10 cm

Usposobienie: Łagodne, ale terytorialne

Wielkość akwarium: >100 l

Temperatura wody: 23-29°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,5-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Zbrojnik (Pectoltia sp.) oznaczony roboczą nazwa L-103 zamieszkuje strumienie dorzecza Amazonki w okolicy Puerto Ayacucho (Wenezuela). To jeden z nieopisanych jeszcze przez naukowców gatunków zbrojnikowatych
o którym niezbyt wiele wiadomo. L-103 dorasta do 10 cm długości. Ma typową dla zbrojników sylwetkę
o dużej głowie. Całe ciało, łącznie z płetwami pokryte jest nieregularnymi jasnymi i ciemnymi pręgami.
W zależności od kondycji ryby oraz otoczenia, w którym się znajduje (zbrojnik ten bardzo dobrze się maskuje) pręgi te mogą być mniej lub bardziej wyraziste. Płeć dość łatwa do odróżnienia. U dorosłych samców można zauważyć jakby drobne kolce lub włoski pokrywające tylną część ciała oraz krawędzie płetw piersiowych. Samice są pozbawione „włosków” oraz nieco szersze w partiach brzusznych.

Jest spokojną ale nieco terytorialną rybą, która w okresie tarła może atakować innych samców swojego gatunku. Aby temu zapobiec, należy zapewnić im wyraźnie zaznaczone rewiry z licznymi kryjówkami.
W stosunku do innych ryb zachowuje obojętność, dlatego z powodzeniem może być trzymany
w akwarium towarzyskim. Przebywa głównie w dennej części zbiornika. Jest aktywny zarówno nocą, jak
i wciągu dnia.

Wymaga akwarium o powierzchni dna minimum 30×30 cm dla pojedynczego okazu. Jako podłoża najlepiej użyć ciemnego piasku lub żwiru o zaokrąglonych krawędziach. Koniecznym elementem wystroju powinny być okrągłe kamienie, korzenie oraz elementy, które dostarczą rybom kryjówek. Rośliny nie są konieczne.

Zbrojnik L-103 jest rybą wszystkożerną z wyraźną preferencją pokarmu mięsnego. Można mu podawać świeżą lub mrożoną ochotkę, krewetki oraz kryl. Uzupełnienie diety mogą być tabletki ze spiruliną oraz gotowane warzywa. Zbrojnik zjada również glony (choć nie jest typowym glonojadem) oraz zdarza mu się podskubywać delikatniejsze rośliny.

Rozmnażanie:
Ryby te dość rzadko rozmnażają się w akwariach, stąd brak szczegółowych informacji na ten temat.
W opisanych przypadkach tarło odbyło się w jaskini bez szczególnych zabiegów ze strony akwarysty. Młode wykluwają się po około 6 dniach od złożenia ikry i przez kolejny tydzień żywią się zapasami
z woreczków żółtkowych.

Galeria