Nazwa: Zbrojnik L-201

Nazwa łacińska: Hypancistrus sp. L 201

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 10- 12 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 100 l

Temperatura wody: 25-30°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,5- 7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

 

Charakterystyka:

Zbrojnik L201 pochodzi z dorzecza Orinoko w Wenezueli. Zamieszkuje niewielkie dopływy i strumienie o bystrym nurcie i dobrze natlenionej wodzie.

Ma  typowe dla zbrojników grzbietobrzusznie spłaszczone ciało o wydatnej  głowie. Ubarwienie ciemne – od brązu do czerni. Na całym ciele i płetwach widoczne są okrągłe, białe lub żółtawe plamki. Otwór gębowy o dolnym położeniu, przekształcony w przyssawkę. Wysoka płetwa grzbietowa, pierwsze promienie wszystkich płetw twarde, w płetwach piersiowych przekształcone w kolce. Dodatkowe kolce na bokach pyska i przy pokrywach skrzelowych. Płeć trudna do odróżnienia. U samców wszystkie kolce są większe niż u samic. Ponadto samice są krótsze i bardziej krągłe od samców, których sylwetki są smuklejsze.

Gatunek o dość spokojnym usposobieniu, doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego. Najlepiej czuje się w grupie 2-4 przedstawicieli własnego gatunku. Może być również trzymany w jednym zbiorniku z innymi spokojnymi zbrojnikami. Zbrojnik L 201 jest dość nieśmiały i z reguły rzadko widoczny w akwarium poza porami karmienia. Jedynie w czasie tarła może przejawiać nieco terytorialne zachowania, szczególnie w małym zbiorniku.

Ryba ta pochodzi z rzek i wartkich strumieni, dlatego należy zapewnić mu dobrze natlenioną wodę o wyczuwalnym nurcie. Dno najlepiej wysypać piaskiem. Potrzebuje dużej ilości kryjówek, dlatego warto użyć do dekoracji kamieni, kawałków skał, korzeni lub sztucznych grot. Rośliny nie są konieczne, choć ryby ich nie niszczą, więc mogą również znaleźć się  w akwarium. Gatunek bardzo wrażliwy na jakość wody- musi być bezwzględnie wolna od amoniaku, azotynów, chloru i metali ciężkich a fosforany oraz azotany muszą  być na najniższym możliwym poziomie. Filtracja mechaniczna powinna wynosić minimum 5 x wielkość zbiornika w ciągu godziny. Konieczne są również regularne podmiany 20-25% wody co tydzień.

Gatunek raczej mięsożerny. Najlepiej podawać żywe lub mrożone tubifeksy, larwy komarów oraz artemię, a od czasu do czasu uzupełniać dietę tabletkami ze spiruliną lub warzywami. Przyjmuje również suche karmy w postaci granulek lub tabletek dla ryb dennych.

 

Rozmnażanie:

Ryby dość łatwe do rozmnożenia w akwarium. Do tarła potrzebują ciasnych grot z jednym wyjściem oraz wody o temperaturze 28-30°C. Samiec zaprasza wybraną samicę do groty na kilka godzin lub dni, gdzie samica składa od 10 do 20 ziaren ikry. Po złożeniu jaj samica ucieka z groty a całą opiekę sprawuje samiec. Wachluje on i przewraca ikrę, aby była dobrze napowietrzona, zjada też niezapłodnione lub zainfekowane przez bakterie czy grzyby jaja. Młode przychodzą na świat po 5-7 dniach. Po wykluciu się narybku samiec nie wypuszcza ich z groty aż do momentu wchłonięcia przez nie woreczków żółtkowych, co trwa przez kolejny tydzień. Po tym czasie opieka ojcowska się kończy i maluchy zaczynają wypływać z groty. Narybek należy karmić drobnym pokarmem mięsnym z dodatkiem spiruliny. Rosną powoli i są bardzo wrażliwe na jakość wody.