Nazwa: Pielęgnica kakadu

Nazwa łacińska: Apistogramma cacatuoides

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: rzeki Ukajali, Amazonka, Rio Solimoes, Pachitae, Tabatinga

Wielkość: samiec do 8 cm a samica do 5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 22-28 °C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 3-12 °dGH

Pokarm: żywy, mrożony i suchy

Charakterystyka:
Gatunek zamieszkujący Amerykę Południową, a w szczególności Peru, Boliwię i Brazylię. Preferują małe rzeki i strumienie. Samce są znacznie większe od samic gdyż dorastają nawet do 8 cm długości, podczas gdy samice zaledwie do 5 cm. Samce są również jaskrawiej ubarwione i mają wydłużone promienie płetw. Pielęgnica kakadu zawdzięcza swoją nazwę płetwie grzbietowej, która przypomina czub papugi Kakadu. Płetwę ogonową zdobi czarno-czerwony wzór. Ryby występują w różnych odmianach kolorystycznych, min. w pomarańczowej oraz czerwonej. W porównaniu do innych pielęgnic ma smukłe ciało i bardzo wydatne wargi. Są to w zasadzie spokojne i dość łatwe w hodowli ryby. Przebywają głównie w dennej części zbiornika. Nadają się do akwarium towarzyskiego, lecz nie należy ich łączyć z innymi pielęgnicami. Powinny być hodowane w grupach z przewagą liczebną samic, gdyż samce miewają zbyt awanturniczy temperament. Trzymanie jednej pary może skończyć się zagonieniem samiczki, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest niewielki harem. W czasie tarła zarówno samce, jak i samice wykazują silny terytorializm.

Akwarium powinno mieć nie mniej niż 70 cm długości. Warto jednak wyposażyć się w większe zbiorniki, gdyż na małej przestrzeni awanturnicze samce mogą rywalizować ze sobą. Odpowiednim rozwiązaniem będzie umieszczenie korzeni, roślin i kamieni, które utworzą rybom labirynt bogaty w kryjówki i zakamarki. Konieczne jest wyposażenie zbiornika w groty z doniczki lub kokosa, po jednej na każdą z samic. Światło powinno być rozproszone. Można w tym celu użyć roślin pływających. Podłoże najlepiej wyściełać piachem, a prąd wody ograniczyć do ledwie odczuwalnego. Osobniki najlepiej czują się w temperaturze 22-29°C, w wodzie o odczynie 6.0-7.5 pH i twardości 3 – 12 ºdGH. Ryby te lubią grzebać w podłożu, co należy wziąć pod uwagę sadząc rośliny. Należy również unikać podłoża o ostrych krawędziach, o które mogłyby się poranić. Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia chemiczne wody, co znacznie utrudnia leczenie wielu chorób. Z tego też powodu należy pamiętać o wydajnej filtracji i regularnych podmianach.

Jadłospis osobników może być rozmaity, przyjmują one bowiem pokarmy żywe, suche i mrożone. Aby ryby były w dobrej kondycji i łatwo odbywały tarło należy ich dietę wzbogacić o poszatkowane krewetki, solowce, larwy wodzienia i czarnego komara. Nie należy podawać larw ochotki i tubifeksu.

Rozmnażanie:
Do rozmnażania dochodzi w sposób naturalny i bez zewnętrznej ingerencji gdy akwarium jest dobrze utrzymane. Woda powinna być średnio twarda i lekko zasadowa. Obniżenie pH przyniesie lepszy rezultat. Jednak pozostawienie pH na poziomie lekko zasadowy zaowocuje w większą liczbę żeńskiego potomstwa. Można pobudzić pielęgnice do rozmnażania podnosząc lekko temperaturę wody i podając im obfitsze porcje żywej karmy. Ryby te są poligamiczne- samiec trze się na zmianę z 2 lub 3 samicami. Po złożeniu czerwonej ikry w grocie, samica nieustannie pilnuje jaj wachlując je płetwami. Samiec strzeże terytorium, obie rybki mogą być agresywne. Samice składają jaja na płaskich powierzchniach, a następnie pilnują ikry, a samiec terytorium. Do wylęgu dochodzi po upływie kilku dni. Można dokarmiać narybek mikro pokarmami. Samica także po wylęgu opiekuje się potomstwem które pływa w ławicy. Odłowienie młodych od matki przynagli ją do ponownego złożenia ikry co w jej krótkim życiu (9-12 miesięcy) może skutkować większą ilością miotów. Pozwalając młodym dorastać z matką możemy doczekać się jednego lub dwóch miotów. Z jednego tarła możemy uzyskać od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu młodych.

A to kilka innych ciekawych gatunków ryb z rodziny pielęgnicowatych: Skalar, Pyszczak złocisty, Pielęgnica pawiooka, Pielęgnica papuzia, Pielęgnica (pielęgniczka) Ramireza, Paletka – Dyskowiec czy Barwniak czerwonobrzuchy.

Galeria