Nazwa: Pielęgnica papuzia

Nazwa łacińska: Parrot cichlid

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie: Nie występuje w naturze

Wielkość: do 25 cm

Usposobienie: Łagodne lub średnioagresywne ale zaleca się trzymanie ich bez towarzystwa innych gatunków.

Wielkość akwarium: > 450 l

Temperatura wody: 23-29°C

Parametry wody: pH 6,5-8,0 GH 2-25°dGH

Pokarm: żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Pielęgnica papuzia jest sztuczną odmianą akwariową i nie występuje naturze. Na temat jej pochodzenia narosło wiele mitów. Niektórzy uważają, że powstała w warunkach laboratoryjnych ze skrzyżowania pielęgnic Ameryki Południowej w wyniku czego powstały różnokolorowe hybrydy. Inni są zwolennikami teorii, że ryby pochodzą z naturalnego środowiska i krzyżowały się wzajemnie od lat, a dostępne na rynku okazy pochodzą z odłowów lub/i z hodowli. Ciało osobników jest balonowate i krągłe, pysk nie domyka się, przez co ryba ma problemy z odżywianiem. Osobniki mogą dorastać nawet do 25 cm długości. Ich umaszczenie waha się między żółcią, odcieniami czerwonego i pomarańczowego, ale istnieją też osobniki sztucznie barwione: niebieskie, fioletowe, zielone i różowe. Wraz ze wzrostem ryby może zmieniać się intensywność jej ubarwienia, czasami pojawiają się także jaśniejsze plamki. Gatunek ten posiada liczne deformacje zarówno kręgosłupa, jak i pęcherza pławnego, przez co porusza się dość niezdarnie, kołysząc się na boki. Ryby czują się lepiej w grupach. Dymorfizm płciowy niezauważalny. W okresie tarła samice bardziej zaokrąglone. Ryby mają łagodne usposobienie. Po złożeniu ikry zdarzają się agresywne zachowania
i przejawy terytorializmu.

Pielęgnica papuzia z chęcią rozkopuje piaszczyste podłoże. Należy obsadzić akwarium roślinami, lecz muszą one być mocno przymocowane do dna lub dekoracji. Woda powinna być ciągle filtrowana i podmieniana (około 20% raz w tygodniu). Zaleca się akwaria o pojemności ok. 450 litrów. Trudno jest dobrać towarzyszy dla tego gatunku. Mniejsze ryby zjada, czuje się dobrze w środowisku ryb o usposobieniu spokojnym. Najlepiej jednak sprawdzi się w akwarium gatunkowym. Preferuje wodę o parametrach: temperatura 23-29 °C, twardość 2 – 25 ºdGH i odczyn 6.5 – 8.0 pH. Na skutek nagłego obniżenia temperatury traci kolory i staje się apatyczna.

Ze względu na deformację otworu gębowego, karmienie może sprawiać problemy. Ryba może nie radzić sobie z pobieraniem pokarmu utrzymującego się na powierzchni wody. Przyjmuje pokarm żywy, suchy i mrożony.

Rozmnażanie:
Ze względu na to, że gatunek powstał w efekcie skrzyżowania dwóch innych, do rozmnażania dochodzi niezwykle rzadko. Samce zazwyczaj są bezpłodne. Rozmnaża się je na farmach hodowlanych, gdzie stosuje się hormony zwiększające płodność. Zwyczaje związane z rozmnażaniem są u tego gatunku podobne jak u innych z tej rodziny. Samica składa jaja na oczyszczonym podłożu, a następnie wraz
z samcem opiekuje się potomstwem.

A to kilka innych ciekawych gatunków ryb z rodziny pielęgnicowatych: Skalar, Pyszczak złocisty, Pielęgnica pawiooka, Pielęgnica (pielęgniczka) Ramireza, Pielęgniczka kakadu, Paletka – Dyskowiec czy Barwniak czerwonobrzuchy.

Galeria