Gupik Endlera
23 mar 2016, Posted by Nano do 30 L, Od 30 L do 120 L, Piękniczkowate, Ryby akwariowe inNazwa: Gupik Endlera
Nazwa łacińska: Poecilia wingei
Rząd: Karpieńcokształtne
Rodzina: Piękniczkowate (Poeciliidae)
Pochodzenie: Północno wschodnia Wenezuela
Wielkość: 2,5-3,5 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 20 l
Temperatura wody: 26-27°C
Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 8-20°dGH
Pokarm: suchy, mrożony, żywy, glony
Charakterystyka:
Gupik Endlera odkryty w 1975 r przez Johna A. Endlera w potoku Paria (dorzecze rzeki Manzanares w północno wschodniej Wenezueli) znacząco różni się od swojego kuzyna Poecilia pod względem genetycznym jak i anatomiczno-morfologicznym. Ryby należą do jednych z najmniejszych, samce osiągają długość 2-2,5 cm i to z płetwą ogonową, a samiczki rzadko przekraczają 3 cm. Wyglądem gatunek przypomina zwykłego „dzikiego” gupika jakiego można było spotkać dawniej w hodowli. Samce są o wiele bladsze od klasycznych gupików, na ich ciałach występują plamki w kolorach niebieskim, czarnym, zielonym, pomarańczowym i żółtym. Samice Endlera różnią się od samic gupika zwykłego bardziej wydłużonym tułowiem. Są barwy złotej a każda łuska ma lekko czarne obrzeżenie.
Wymagania ryb jeśli chodzi o wystrój zbiornika są takie same jak klasycznych gupików. Gupiki Endlera najlepiej trzymać w stadzie, z przewagą samic. Są to ryby łagodne i można je trzymać z innymi małymi i łagodnymi gatunkami. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak stworzenie zbiornika tylko dla nich, gęsto obsadzonego roślinami drobnolistnymi, mchami i roślinkami pływającymi co będzie sprzyjać skutecznej hodowli młodych. Na podłoże najlepiej zastosować drobny żwirek i udekorować go korzeniami. Akwarium powinno być mocno oświetlone z wydajną filtracją i grzałką ponieważ Gupiki Endlera lubią wyższe temperatury. Należy regularnie co tydzień podmieniać ok. 20% wody
Gupik Endlera jest smakoszem zieleniny ale zjada każdy pokarm jaki się mu poda, byle był rozdrobniony. Te filigranowe ryby akwariowe lubią żywy pokarm (drobny plankton, rureczniki itp), mrożonki i suchy pokarm w płatkach. W akwarium powinno znaleźć się też trochę glonów, rybki będą z chęcią je zeskubywać z roślin, szyb czy ozdób akwariowych.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie „Endlerek” w akwarium nie stwarza większych problemów jeśli jest w nim odpowiednia ilość roślin pływających. Umożliwiają one narybkowi ukryć się po porodzie. Ryba jak i klasyczne gupiki jest jajożyworodna. Samica może w jednym miocie urodzić od 5 do 15 młodych, spowodowane jest to małymi rozmiarami dorosłych osobników. Młode można karmić drobniutko roztartym pokarmem w płatkach. Aby rybki szybko rosły i się pięknie wybarwiały należy podawać im świeżo wyklute larwy solowca. Już po 2-3 miesiącach młode przystępują do rozrodu.
Ciekawostka:
• Gupik Endlera żyje w akwariach około 8 miesięcy. W warunkach naturalnych dożywa 2 lat.
Pozostałe ciekawe gatunki z rodziny piękniczkowatych: Gupik pawie oczko, Mieczyk Hellera, Platka (Zmienniak plamisty), Molinezja czarna (ostrousta).
nie wiem czy kiryśniki mi go nie pożrą i czy żaby karłowate 8 cm go nie żrą
Mam pytanie jaki ma być dla nich prąd wody? Silny czy wolny?
Raczej spokojny, ewentualnie szybszy nurt tylko miejscowo.
Czy wystarczy kilku sztukom kostka 20l?
Tak, spokojnie z 5 sztuk