Nazwa: Gupik Endlera

Nazwa łacińska: Poecilia wingei

Rząd: Karpieńcokształtne

Rodzina: Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie: Północno wschodnia Wenezuela

Wielkość: 2,5-3,5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 20 l

Temperatura wody: 26-27°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 8-20°dGH

Pokarm: suchy, mrożony, żywy, glony

Charakterystyka:
Gupik Endlera odkryty w 1975 r przez Johna A. Endlera w potoku Paria (dorzecze rzeki Manzanares w północno wschodniej Wenezueli) znacząco różni się od swojego kuzyna Poecilia pod względem genetycznym jak i anatomiczno-morfologicznym. Ryby należą do jednych z najmniejszych, samce osiągają długość 2-2,5 cm i to z płetwą ogonową, a samiczki rzadko przekraczają 3 cm. Wyglądem gatunek przypomina zwykłego „dzikiego” gupika jakiego można było spotkać dawniej w hodowli. Samce są o wiele bladsze od klasycznych gupików, na ich ciałach występują plamki w kolorach niebieskim, czarnym, zielonym, pomarańczowym i żółtym. Samice Endlera różnią się od samic gupika zwykłego bardziej wydłużonym tułowiem. Są barwy złotej a każda łuska ma lekko czarne obrzeżenie.

Wymagania ryb jeśli chodzi o wystrój zbiornika są takie same jak klasycznych gupików. Gupiki Endlera najlepiej trzymać w stadzie, z przewagą samic. Są to ryby łagodne i można je trzymać z innymi małymi i łagodnymi gatunkami. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak stworzenie zbiornika tylko dla nich, gęsto obsadzonego roślinami drobnolistnymi, mchami i roślinkami pływającymi co będzie sprzyjać skutecznej hodowli młodych. Na podłoże najlepiej zastosować drobny żwirek i udekorować go korzeniami. Akwarium powinno być mocno oświetlone z wydajną filtracją i grzałką ponieważ Gupiki Endlera lubią wyższe temperatury. Należy regularnie co tydzień podmieniać ok. 20% wody

Gupik Endlera jest smakoszem zieleniny ale zjada każdy pokarm jaki się mu poda, byle był rozdrobniony. Te filigranowe ryby akwariowe lubią żywy pokarm (drobny plankton, rureczniki itp), mrożonki i suchy pokarm w płatkach. W akwarium powinno znaleźć się też trochę glonów, rybki będą z chęcią je zeskubywać z roślin, szyb czy ozdób akwariowych.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie „Endlerek” w akwarium nie stwarza większych problemów jeśli jest w nim odpowiednia ilość roślin pływających. Umożliwiają one narybkowi ukryć się po porodzie. Ryba jak i klasyczne gupiki jest jajożyworodna. Samica może w jednym miocie urodzić od 5 do 15 młodych, spowodowane jest to małymi rozmiarami dorosłych osobników. Młode można karmić drobniutko roztartym pokarmem w płatkach. Aby rybki szybko rosły i się pięknie wybarwiały należy podawać im świeżo wyklute larwy solowca. Już po 2-3 miesiącach młode przystępują do rozrodu.

Ciekawostka:
Gupik Endlera żyje w akwariach około 8 miesięcy. W warunkach naturalnych dożywa 2 lat.
Pozostałe ciekawe gatunki z rodziny piękniczkowatych: Gupik pawie oczko, Mieczyk Hellera, Platka (Zmienniak plamisty), Molinezja czarna (ostrousta).

Galeria