Nazwa: Gupik Endlera

Nazwa łacińska: Poecilia wingei

Rząd: Karpieńcokształtne

Rodzina: Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie: Północno wschodnia Wenezuela

Wielkość: 2,5-3,5 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 20 l

Temperatura wody: 26-27°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 8-20°dGH

Pokarm: suchy, mrożony, żywy, glony

Charakterystyka:
Gupik Endlera odkryty w 1975 r przez Johna A. Endlera w potoku Paria (dorzecze rzeki Manzanares
w północno wschodniej Wenezueli) znacząco różni się od swojego kuzyna Poecilia pod względem genetycznym jak i anatomiczno-morfologicznym. Ryby należą do jednych z najmniejszych, samce osiągają długość 2-2,5 cm i to z płetwą ogonową, a samiczki rzadko przekraczają 3 cm. Wyglądem gatunek przypomina zwykłego „dzikiego” gupika jakiego można było spotkać dawniej w hodowli. Samce są o wiele bladsze od klasycznych gupików, na ich ciałach występują plamki w kolorach niebieskim, czarnym, zielonym, pomarańczowym i żółtym. Samice Endlera różnią się od samic gupika zwykłego bardziej wydłużonym tułowiem. Są barwy złotej a każda łuska ma lekko czarne obrzeżenie.

Wymagania ryb jeśli chodzi o wystrój zbiornika są takie same jak klasycznych gupików. Gupiki Endlera najlepiej trzymać w stadzie, z przewagą samic. Są to ryby łagodne i można je trzymać z innymi małymi i łagodnymi gatunkami. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak stworzenie zbiornika tylko dla nich, gęsto obsadzonego roślinami drobnolistnymi, mchami i roślinkami pływającymi co będzie sprzyjać skutecznej hodowli młodych. Na podłoże najlepiej zastosować drobny żwirek i udekorować go korzeniami. Akwarium powinno być mocno oświetlone z wydajną filtracją i grzałką ponieważ Gupiki Endlera lubią wyższe temperatury. Należy regularnie co tydzień podmieniać ok. 20% wody

wyposaŅenie akwarium
Materiał sponsorowany

Gupik Endlera jest smakoszem zieleniny ale zjada każdy pokarm jaki się mu poda, byle był rozdrobniony. Te filigranowe ryby akwariowe lubią żywy pokarm (drobny plankton, rureczniki itp), mrożonki i suchy pokarm w płatkach. W akwarium powinno znaleźć się też trochę glonów, rybki będą z chęcią je zeskubywać z roślin, szyb czy ozdób akwariowych.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie „Endlerek” w akwarium nie stwarza większych problemów jeśli jest w nim odpowiednia ilość roślin pływających. Umożliwiają one narybkowi ukryć się po porodzie. Ryba jak i klasyczne gupiki jest jajożyworodna. Samica może w jednym miocie urodzić od 5 do 15 młodych, spowodowane jest to małymi rozmiarami dorosłych osobników. Młode można karmić drobniutko roztartym pokarmem w płatkach. Aby rybki szybko rosły i się pięknie wybarwiały należy podawać im świeżo wyklute larwy solowca. Już po 2-3 miesiącach młode przystępują do rozrodu.

Ciekawostka:
• Gupik Endlera żyje w akwariach około 8 miesięcy. W warunkach naturalnych dożywa 2 lat.
Pozostałe ciekawe gatunki z rodziny piękniczkowatych: Gupik pawie oczko, Mieczyk Hellera, Platka (Zmienniak plamisty), Molinezja czarna (ostrousta).

Galeria