Nazwa: Molinezja ostropyska, Molinezja ostrousta, Molinezja czarna, „Black Molly”

Nazwa łacińska: Poecilia sphenops

Rząd: Karpieńcokształtne

Rodzina: Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie: Ameryka Środkowa

Wielkość: 6-8 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >60 l

Temperatura wody: 23-28 °C

Parametry wody: pH 7,5-8,5

Pokarm: Żywy oraz suchy

Charakterystyka:
Molinezja ostrousta jest jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych. Została przywieziona od Europy pod koniec XIX wieku, ale dopiero w latach dwudziestych ubiegłego stulecia wyhodowano jej czarną odmianę, która podbiła serca akwarystów na całym świecie. W naturze ryby te mają różne ubarwienie
w zależności od środowiska w którym występują, jednak najczęściej przybierają kolory srebrzysto- zielone
z czerwonymi plamkami. Od czasu rozpoczęcia jej hodowli akwariowej wyhodowano wiele odmian barwnych. Najbardziej popularne są okazy czarne bądź ciemnoplame, można też spotkać w handlu odmianę księżycową oraz żółtą. W warunkach hodowlanych osobniki męskie dorastają do 6 cm, a samice do 8 cm. Przedstawiciele tego gatunku są nieco więksi w naturze. Mają proporcjonalne, wrzecionowate ciała i duże oczy. Samce są mniejsze od samic, mają też płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Samice natomiast są nieco bardziej zaokrąglone w partiach brzusznych.

Molinezje są rybami spokojnymi i towarzyskimi. W naturalnym środowisku występują w stadach, dlatego warto kupić więcej niż jedną parę tej ryby. Doskonale sprawdzą się w akwarium towarzyskim, ponieważ nie są agresywne wobec innych gatunków. Sporadycznie mogą podskubywać ryby o silnie wydłużonych
i weloniastych płetwach. Molinezje poruszają się w charakterystyczny, miękki i zgrabny sposób. Są bardzo ruchliwe i przebywają głównie w środkowej części zbiornika. Gatunek jest bardzo popularny wśród akwarystów ze względu na sporą ufność ryb.

Akwarium powinno być dostosowane do ilości osobników. Najlepiej jest hodować większą grupę ryb
w zbiorniku nie mniejszym niż 80 cm długości. Zbiornik powinien być bogato obsadzony roślinnością, jednak nie można zapomnieć o pozostawieniu osobnikom wolnej przestrzeni do pływania. Zalecana temperatura środowiska to 23-28 °C. Woda powinna mieć odczyn lekko zasadowy. Molinezja ostrousta dobrze znosi też niewielkie zasolenie wody. W przypadku tej ryby trzeba szczególnie dbać o czystość zbiornika, ponieważ skutkiem jej żarłoczności są duże ilości produktów przemiany materii. Niezbędne jest zatem regularne czyszczenie dna, skuteczna filtracja i częste podmiany wody. Lubią jasne, dobrze oświetlone zbiorniki. Poleca się hodować je w grupach, gdyż czują się wtedy pewniej i wykazują naturalne zachowania.

Molinezja ostrousta przyjmuje rozmaite pokarmy suche i żywe. Z chęcią pożywią się również glonami
i pokarmem roślinnym. W związku z tym może się zdażyć, że będzie podskubywać delikatniejsze rośliny.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie tego gatunku nie należy do szczególnie trudnych. Molinezja jest rybą żyworodną,
a zapłodnienie odbywa się wewnętrznie. Gody i tarło przebiegają zazwyczaj bez interwencji i wiedzy akwarysty, który o spodziewanym potomstwie dowiaduje się często po fakcie. Ciąża trwa ok. 5-7 tygodni. Należy w odpowiednim momencie zauważyć, iż brzuch samicy jest zaokrąglony. Nie należy jej wówczas stresować, gdyż może dojść do opóźnionego porodu, młode mogą też urodzić się martwe. Samica może wydawać mioty liczące 80 samodzielnych osobników. Po wydaleniu młodych samicę należy odłowić, gdyż może ona zjadać swoje potomstwo. Młode chętnie żywią się pokarmem w pyle a także larwami oczlika, oraz glonami.
Pozostałe ciekawe gatunki z rodziny piękniczkowatych: Gupik pawie oczko, Mieczyk Hellera, Gupik Endlera, Platka (Zmienniak plamisty).

Molinezja żółta

Galeria