Paletka – Dyskowiec
22 lut 2016, Posted by Od 120 L do 450 L, Pielęgnicowate, Powyżej 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Paletka - Dyskowiec
Nazwa łacińska: Symphysodon aequifasciatus
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)
Pochodzenie: Wschodnia część dorzeczy Amazonki
Wielkość: do 20 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 400 l
Temperatura wody: 26-30°C
Parametry wody: pH 6,0-6,8 GH 3-7°dGH
Pokarm: Dobrej jakości pokarm suchy (płatki i granulat) oraz pokarm żywy i mrożony. Dieta powinna być zróżnicowana a pokarmy pozbawione zanieczyszczeń (mrożone i żywe).
Charakterystyka:
Paletka to słodkowodna ryba z Ameryki Południowej, zamieszkująca fragmenty rzek o spokojnym nurcie wody, zakola i rozlewiska. Preferuje siedliska bogate w roślinność, wśród zatopionych drzew i korzeni.
Posiada wysokie, bocznie spłaszczone ciało o niemal okrągłym profilu. Głowa mała o niewielkim pysku i dużych oczach. Płetwy grzbietowa i odbytowa są niskie, ale długie- otaczają prawie cała rybę od góry i od dołu. Płetwy brzuszne podłużne. W akwarium jej długość sięga do 20 cm. Płeć ryb jest nie do rozróżnienia – jedynie w czasie tarła wprawne oko dostrzega różnice brodawki płciowej, zaokrąglonej u samicy i spiczastej u samca. Obecnie możemy spotkać kilkadziesiąt hodowlanych odmian kolorystycznych tej ryby, często powstałych na skutek krzyżówek z pokrewnymi gatunkami. W naturalnym środowisku wyróżnia się 5 fenotypów tej ryby:
– „zielony” – z zachodniej części dorzecza Amazonki,
– „niebieski” – ze środkowej części dorzecza Amazonki,
– „brązowy” – ze wschodniej części dorzecza Amazonki,
– „Heckla”– z dorzecza Rio Negro i Trombetas,
– „abacaxi” – z rzeki Abacaxis, dopływu dolnej Madeiry.
Paletka jest rybą stadną, dlatego najlepiej hodować ją w grupie co najmniej 5-6 osobników. Trzymane pojedynczo mogą być płochliwe i cały czas ukrywać sie pośród roślinności, dominująca ryba może też zamęczyć najsłabszego osobnika w akwarium. W naturalnym środowisku tworzą stada po 100- 1000 sztuk, któremu przewodzi najintensywniej wybarwiony samiec. Najlepiej trzymać je w zbiorniku gatunkowym, ponieważ nie tolerują większości bakterii, które mogą przenosić inne ryby. Trudno też dobrać im towarzystwo o podobnych wymaganiach, wielkości i temperamencie. Większe ryby mogą wyrządzić im krzywdę lub je zastraszyć, zbyt małe rybki mogą być natomiast potraktowane przez dyskowce jako przekąska.
Ich akwarium powinno mieć wymiary minimum 120 x 40 x 50 cm, czyli około 240 – 250 litrów pojemności. Należy je gęsto obsadzić roślinami, aby zapewnić rybom dużą ilość kryjówek, nie zapominając przy tym o wolnej przestrzeni do pływania dla tych majestatycznych i pięknych ryb. Miękką i kwaśną wodę (pH 6.0-6.5) preferowaną przez ten gatunek najlepiej filtrować przez wkłady torfowe i wymieniać raz w tygodniu około 20 %. Stężenie azotanów w wodzie powinno być poniżej 20 mg/l, a jakość wody musi być bardzo wysoka. Ryby są wrażliwe na zmiany parametrów oraz temperaturę.
Dieta Paletek powinna być urozmaicona i składać się z dobrej jakości pokarmów suchych, żywych, mrożonych, a także roślinnych (warzyw). W przypadku pokarmów żywych należy zwracać dużą uwagę na ich pochodzenie i czystość.
Rozmnażanie:
Paletki hodowane w grupie dobierają się w pary, po czym składają ikrę na dużej, płaskiej powierzchni takiej jak liść, kamień, szyba akwarium. Ryby same opiekują się ikrą, więc nie ma dużego problemu z zapewnianiem odpowiednich warunków jajeczkom – nie wolno jednak oddzielać od nich rodziców. Po 2-3 dniach od złożenia jaj następuje wylęg, również kontrolowany i wspomagany przez rodziców. Narybek karmi się sam błoną wytwarzaną rzez dorosłe osobniki – rodziców. W trakcie dorastania narybku należy codziennie wymieniać około 20 % wody. Kiedy długość ryb dojdzie do 2 cm, najlepiej przenieść je do oddzielnego zbiornika i karmić drobnym pokarmem mrożonym.
Ciekawostki:
Paletka a ściślej mówiąc Dyskowiec, jest bardzo popularnym od wielu lat gatunkiem ryb, który ze względu na niesamowite rodzaje ubarwienia i kształt, sprawia, że nawet w mediach społecznościowych możemy znaleźć wiele forów a nawet fanklubów tych ryb. Przykładem może być jeden z fanklubów na facebooku, który zrzesza największych fanów tego gatunku. Skąd się bierze tak wielkie zafascynowanie paletkami?? Wpływ na to może mieć między innymi fakt, że od kilku dobrych lat organizowane są na dużą skale, w przeróżnych krajach świata, mistrzostwa tych ryb, które mają miano międzynarodowych, gdyż ten gatunek pochodzący z dorzeczy Amazonki, jest bardzo popularny w każdej szerokości geograficznej. Podczas mistrzostw wybierane są najładniejsze i najbardziej niepowtarzalne odmiany paletek i kolory. Nagrody dla zwycięzców takich mistrzostw sięgają nawet 20 000 tyś $. Prowadzi to do tego, że konkretny kolor czy odmiana paletki, z dnia na dzień potrafi zyskać taką rzeszę fanów, że zostają one wyprzedane w większości sklepów.
A to kilka innych ciekawych gatunków ryb z rodziny pielęgnicowatych: Skalar, Pyszczak złocisty, Pielęgnica pawiooka, Pielęgnica papuzia, Pielęgnica (pielęgniczka) Ramireza, Pielęgniczka kakadu czy Barwniak czerwonobrzuchy.