Nazwa: Pyszczak złocisty

Nazwa łacińska: Melanochromis auratus

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Pielęgnicowate

Pochodzenie: Afryka – jezioro Malawi, południowo wschodnia jego część

Wielkość: 9-10 cm

Usposobienie: Średnio agresywne

Wielkość akwarium: > 160 l

Temperatura wody: 23-27°C

Parametry wody: pH 7,5 – 8,5

Pokarm: Suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Pyszczak złocisty (Melanochromis auratus) to ryba z rodziny Mbuna zamieszkująca południowo wschodnią część jeziora Malawi
w Afryce. Jest gatunkiem stadnym i zarazem bardzo terytorialnym. Pilnuje swojego rewiru i bywa agresywna zarówno do przedstawicieli swojego gatunku jak i innych. Można go hodować w akwarium z innymi gatunkami o podobnym usposobieniu i wielkości najlepiej z grupy Mbuna.

Odróżnienie samca od samicy nie powinno sprawić akwarystom żadnych kłopotów. U samców przeważają ciemne kolory, takie jak szarość, czerń a przez całą ich długość ciała biegnie niebieski pas. Samice mają bardziej jasne kolory w których przeważa kolor żółty i złoty a także czarne pasy biegnące wzdłuż ciała ryby. Samce są większe od samic o około 1 cm.

Hodowla tego gatunku pyszczaków wymaga dużego akwarium. Dla małego stada składającego się z 4-6 osobników zaleca się akwarium o pojemności co najmniej 160-240 l. Jako podłoże znakomicie nada się jasny piasek. Dla prawidłowego odwzorowania środowiska naturalnego tych ryb należy w zbiorniku umieścić skały i kamienie, które jednocześnie będą tworzyć kryjówki i zakamarki. Pyszczak złocisty jest wrażliwy na wahania parametrów wody dlatego pamiętać należy o wydajnej filtracji oraz regularnych podmianach wody w ilości 10-20% tygodniowo.

Ryby te nie gardzą żadnym pokarmem. Jedzą karmy zarówno roślinne jak i mięsne i dlatego ich dieta powinna być zbilansowana. Pamiętajmy też o wysokiej jakości podawanych pokarmów od sprawdzonych producentów i dystrybutorów.

Rozmnażanie:
Pyszczak złocisty to ryba jajorodna. Do jej rozmnożenia należy przygotować zbiornik z wodą o pH 8,0-8,5 i temperaturze 25-27°C a następnie umieścić tam harem 4 ryb (1 samiec i 3 samice). Samiec będzie starał się zaciągnąć samice do wcześniej przygotowanego miejsca na swoim terytorium. Może to wyglądać z pozoru na dość agresywne i groźne zachowanie w stosunku do partnerki. Samica jednorazowo składa od 20 do 50 jaj i inkubuje je w pysku prze około 3 tygodnie. Po tym czasie młode są na tyle duże, że można je karmić artemią i miropokarmami dla narybku. W razie niebezpieczeństwa samica chowa swoje młode do pyska.

A to kilka innych ciekawych gatunków ryb z rodziny pielęgnicowatych: Skalar, Pielęgnica pawiooka, Pielęgnica papuzia, Pielęgnica (pielęgniczka) Ramireza, Pielęgniczka kakadu, Paletka – Dyskowiec czy Barwniak czerwonobrzuchy.

Galeria