Nazwa: Bocja wspaniała

Nazwa łacińska: Chromobotia macracanthus

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Kozowate (piskorzowate) - (Cobitidae)

Pochodzenie: Sumatra i Borneo

Wielkość: do 18 cm w akwarium a w naturze do 30 cm

Usposobienie: trzymana pojedynczo bywa agresywna, w stadzie raczej nie atakuje innych ryb

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 22-28 °C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 6-15°dGH

Pokarm: Każdy rodzaj, suchy, żywy i mrożony. Chętnie zjadają ślimaki.

Charakterystyka:
Środowiskiem naturalnym Bocji Wspaniałej (Chromobotia macracanthus) są rzeki i wody stojące wyspy Borneo i Sumatry. To jedna z najpiękniejszych ryb akwariowych pochodzących z tego rejonu. Przez akwarystów szczególnie ceniona za urodę oraz skuteczność w walce ze ślimakami. Bocja wspaniała może dorastać nawet do 40 cm długości, jednak w akwariach osiąga maks. 25 cm. Łatwo rozpoznać je po dużej, wyciętej płetwie ogonowej. Ciało ryb jest żółtozłote, ubarwienie przełamują grube, pionowe pasy. Charakterystyczną cechą są też cztery pary wąsów wokół otworu gębowego. Płeć odróżnić można oceniając rozmiar dorosłych osobników w podobnym wieku. Samice są nieco większe. Dodatkowo samce można rozpoznać po charakterystycznym kształcie płetwy ogonowej- mocno wziętej i zaokrąglonej wzdłuż krawędzi zewnętrznej.

Jest to długowieczna ryba akwariowa – w odpowiednich warunkach potrafi dożyć do 50 lat. Bocje żerują blisko dna, głównie wieczorami i nocami. Nie powinny przebywać z gatunkami ryb o mniejszych rozmiarach. Są bardzo aktywne i energiczne, tworzą w stadach hierarchie. Nie należy hodować ich w grupach mniejszych niż 5 osobników. Osamotnione bocje stają się ospałe, a czasami również agresywne wobec innych gatunków.

Są to ryby mięsożerne, które nie gardzą również pokarmem roślinnym, dlatego zdarza się, że uszkadzają rośliny, szczególnie te o delikatnych liściach. Uwielbiają ślimaki i bardzo dobrze sprawdzają się w ich zwalczaniu, dzięki czemu zyskują sobie coraz większą popularność wśród akwarystów.
Hodowla Bocji wspaniałej wymaga dużo cierpliwości, czasu i sporo przestrzeni, ponieważ ryba ta bardzo źle znosi ciasnotę i przerybienie.

Akwarium do hodowli powinno być nie mniejsze niż 120 cm długości. Ze względu na ciekawski charakter osobników, warto zapewnić im dużą ilość kryjówek poprzez umieszczenie w zbiorniku korzeni, skał, kamieni i roślin pływających. Dodatkową atrakcją będą groty i szczeliny. Podłoże powinno składać się z drobnego żwiru o łagodnych krawędziach. Rośliny warto zabezpieczyć przed wykopywaniem. W celu zapobiegnięcia wyskakiwania ryb zaleca się używanie pokrywy. Część wody (nie więcej niż ½) powinna być podmieniana raz w tygodniu. Ryby najlepiej czują się w temperaturze 22-28 °C, twardość wody powinna nie wykraczać poza przedział 6-15ºdGH.

Rozmnażanie:
W warunkach hobbystycznych rozmnażanie nie jest możliwe. W naturze ryby uprawiają migracje w celu odbycia tarła.

Ciekawostki:
Bocja wspaniała odpoczywa i śpi w pozycji na boku, a czasem nawet „wisząc” głową w dół, co może wyglądać, jakby ryba była martwa. Nie jest to objaw chorobowy, tylko naturalne zachowanie tego gatunku.

Podczas jedzenia może wydawać słyszalne „mlaski”.

Jest bardzo podatna na rybią ospę.

Inne ciekawe gatunki ryb akwariowych z tej rodziny to: Bocja szara (modesta), Piskorek czarny (cierniooczek), Mułojad czy Bocja karłowata.

Galeria