Bocja wspaniała
27 Jan 2016, Geschrieben von Od 120 L do 450 L, Piskorzowate, Ryby akwariowe inNazwa: Bocja wspaniała
Nazwa łacińska: Chromobotia macracanthus
Rząd: Karpiokształtne
Rodzina: Kozowate (piskorzowate) - (Cobitidae)
Pochodzenie: Sumatra i Borneo
Wielkość: do 18 cm w akwarium a w naturze do 30 cm
Usposobienie: trzymana pojedynczo bywa agresywna, w stadzie raczej nie atakuje innych ryb
Wielkość akwarium: > 240 l
Temperatura wody: 22-28 °C
Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 6-15°dGH
Pokarm: Każdy rodzaj, suchy, żywy i mrożony. Chętnie zjadają ślimaki.
Charakterystyka:
Środowiskiem naturalnym Bocji Wspaniałej (Chromobotia macracanthus) są rzeki i wody stojące wyspy Borneo i Sumatry. To jedna z najpiękniejszych ryb akwariowych pochodzących z tego rejonu. Przez akwarystów szczególnie ceniona za urodę oraz skuteczność w walce ze ślimakami. Bocja wspaniała może dorastać nawet do 40 cm długości, jednak w akwariach osiąga maks. 25 cm. Łatwo rozpoznać je po dużej, wyciętej płetwie ogonowej. Ciało ryb jest żółtozłote, ubarwienie przełamują grube, pionowe pasy. Charakterystyczną cechą są też cztery pary wąsów wokół otworu gębowego. Płeć odróżnić można oceniając rozmiar dorosłych osobników w podobnym wieku. Samice są nieco większe. Dodatkowo samce można rozpoznać po charakterystycznym kształcie płetwy ogonowej- mocno wziętej i zaokrąglonej wzdłuż krawędzi zewnętrznej.
Jest to długowieczna ryba akwariowa – w odpowiednich warunkach potrafi dożyć do 50 lat. Bocje żerują blisko dna, głównie wieczorami i nocami. Nie powinny przebywać z gatunkami ryb o mniejszych rozmiarach. Są bardzo aktywne i energiczne, tworzą w stadach hierarchie. Nie należy hodować ich w grupach mniejszych niż 5 osobników. Osamotnione bocje stają się ospałe, a czasami również agresywne wobec innych gatunków.
Są to ryby mięsożerne, które nie gardzą również pokarmem roślinnym, dlatego zdarza się, że uszkadzają rośliny, szczególnie te o delikatnych liściach. Uwielbiają ślimaki i bardzo dobrze sprawdzają się w ich zwalczaniu, dzięki czemu zyskują sobie coraz większą popularność wśród akwarystów. Hodowla Bocji wspaniałej wymaga dużo cierpliwości, czasu i sporo przestrzeni, ponieważ ryba ta bardzo źle znosi ciasnotę i przerybienie.
Akwarium do hodowli powinno być nie mniejsze niż 120 cm długości. Ze względu na ciekawski charakter osobników, warto zapewnić im dużą ilość kryjówek poprzez umieszczenie w zbiorniku korzeni, skał, kamieni i roślin pływających. Dodatkową atrakcją będą groty i szczeliny. Podłoże powinno składać się z drobnego żwiru o łagodnych krawędziach. Rośliny warto zabezpieczyć przed wykopywaniem. W celu zapobiegnięcia wyskakiwania ryb zaleca się używanie pokrywy. Część wody (nie więcej niż ½) powinna być podmieniana raz w tygodniu. Ryby najlepiej czują się w temperaturze 22-28 °C, twardość wody powinna nie wykraczać poza przedział 6-15ºdGH.
Rozmnażanie:
W warunkach hobbystycznych rozmnażanie nie jest możliwe. W naturze ryby uprawiają migracje w celu odbycia tarła.
Ciekawostki:
Bocja wspaniała odpoczywa i śpi w pozycji na boku, a czasem nawet „wisząc” głową w dół, co może wyglądać, jakby ryba była martwa. Nie jest to objaw chorobowy, tylko naturalne zachowanie tego gatunku.
Podczas jedzenia może wydawać słyszalne „mlaski”.
Jest bardzo podatna na rybią ospę.
Inne ciekawe gatunki ryb akwariowych z tej rodziny to: Bocja szara (modesta), Piskorek czarny (cierniooczek), Mułojad czy Bocja karłowata.
Witam
Proszę o pomoc to będzie moje drugie akwarium i mam już wstępnie wyznaczoną obsadę jednak potrzebuję żeby profesjonalny akwarysta ją ocenił :
Akwarium 120 l
3 bocje wspaniałe
2 gurami mozaikowy
10 różnych żyworodek ( gupiki, molinezje, platynki)
5 kiryskow (są takie słodkie )
2 zbrojniki niebieskie
1 bojownik wspaniały
4 pstrazenice marmurowe
Witam Panie Bartku,
obsada fajna i kolorowa ale zastanowiłbym sie nad bojownikiem. Bojownik często bywa hodowany w akwarium wielogatunkowym ale czasem lubi podgryzać lub poważnie atakować ryby efektownie wybarwione jak gupiki, szczególnie z długimi, weloniastymi płetwami. Nie jest to oczywiscie reguła i u Pana może te ryby całkowicie ignorować. Jeśi chciałby Pan dochować się młodych z gatunków żyworodnych które są w planach zakupowych to proszę pamiętać o roślinnosci przypowierzchniowej aby zapewnić młodym schronienie lub po prostu odławiać je do innego zbiornika.
Chciałbym również podpytać o obsadę. Akwarium 120cm/240l. Planuje 5 bocji wspaniałych, 5 ocji pręgowanej, 8 kirysków, harem raków, jednego drewniaka oraz pływające w toni 2 ławice po ok 10 szt tęczanki niebieskie i razbora galaxy. Myślałem jeszcze o Locarii czerwonej i ewentualnie kiryśniku czarnoplamym, ale czy dno nie bedzie przeładowane? Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz
Z racji inwazji ślimaków nabyłem nockę wspaniałą. Żyjąc u mnie w pojedynkę zasymilowała się kiryskami sportowymi. Przezabawnie razem penetrują dno 200 litrowego akwarium
Z racji inwazji ślimaków nabyłem bocję wspaniałą. Żyjąc u mnie w pojedynkę zasymilowała się kiryskami sportowymi. Przezabawnie razem penetrują dno 200 litrowego akwarium