Mułojad, Cierniooczek długonosy
21 Mrz 2016, Geschrieben von Od 120 L do 450 L, Piskorzowate, Ryby akwariowe inNazwa: Mułojad, Cierniooczek długonosy
Nazwa łacińska: Acantopsis choirorhynchos
Rząd: Karpiokształtne
Rodzina: Kozowate (piskorzowate) - (Cobitidae)
Pochodzenie: Rzeki Azji Południowo-Wschodniej. Rzeki Mekong,Menam, Rzeki i dorzecza Borneo, Birmy, Sumatry, Malezji, Tajlandii czy Wietnamu.
Wielkość: 10-20 cm
Usposobienie: Łagodne. Z wiekiem samce mogą przejawiac terytorializm.
Wielkość akwarium: > 200 l
Temperatura wody: 25 – 28°C
Parametry wody: pH 6,0-8,0 GH 1-12°dGH
Pokarm: Każdy opadający na dno, szczególnie żywy i mrożony.
Charakterystyka:
Mułojad to ryba rodem z Azji, zamieszkująca w naturalnych warunkach dna rzek. Jest to gatunek dość duży, dorosłe osobniki w naturze osiągają do 20 cm długości. Posiadają wydłużone ciało i pysk przypominający koński, na którego zakończeniu znajdują się charakterystyczne kolce służące rybom do obrony przed drapieżnikami. Zwykle występują w kolorze szaro – oliwkowym, z połyskującymi akcentami. Wzdłuż ciała można zauważyć rzędy ciemniejszych plamek. Płeć niemal nie do odróżnienia – jednak samice są zazwyczaj nieznacznie większe od samców.
Mułojad powinien być trzymany osobno lub w małej grupie, jednak wtedy potrzebuje odpowiednio dużego akwarium. Dla jednego osobnika wystarczający będzie zbiornik o długości 120 cm. Ponieważ ryby te lubią całe dnie spędzać zakopane w podłożu, wypływając dopiero w nocy, dno akwarium powinno zostać wyłożone piaskiem. Jeśli Mułojad zostanie pozbawiony możliwości zakopywania się w piasku poprzez zastosowanie na przykład złego podłoża, stanie się zestresowany i apatyczny, może również przestać przyjmować pokarm. Te ryby lubią cień więc akwarium dobrze jest obsadzić gęsto roślinami, również pływającymi, które odetną dopływ światła. Należy również ustawić w zbiorniku kilka korzeni lub kokosów, tak by Mułojad miał kryjówki. Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia wody, dlatego też należy co tydzień wymieniać od 30 d0 50 % wody. O czystość wody powinien zadbać również wydajny filtr, który przy okazji natleni wodę.
Mułojad swoją nazwę zawdzięcza zwyczajowi przesiewania podłoża z dnia rzeki przez skrzela. Ryby robią to, by przy okazji znajdować zakopane w piasku małe skorupiaki lub larwy. W akwarium powinny otrzymywać pokarmy które opadają na dno. Nie może zabraknąć pokarmów żywych takich jak ochotka czy tubifex, a także specjalistycznej karmy suchej dla ryb dennych.
Rozmnażanie:
Nie jest możliwe rozmnażanie tego gatunku w akwarium.
Inne ciekawe gatunki ryb akwariowych z tej rodziny to: Bocja wspaniała, Bocja szara (modesta), Piskorek czarny (cierniooczek) czy Bocja karłowata.