Nazwa: Brak oficjalnej polskiej nazwy, Cierniooczek oblonga, Piskorek czarny

Nazwa łacińska: Acanthophthalmus javanicus, Pangio oblonga

Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Rodzina: Piskorzowate, kozowate, kózkowate (Cobitidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: Do 8 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 21-26°C

Parametry wody: Miękka do twardej, pH 3,5-7,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Cierniooczek oblonga (Pangio oblonga) pochodzi z Jawy, spotykany jest również na Sumatrze, na Borneo, na Półwyspie Malezyjskim oraz w Tajlandii. Zamieszkuje płytkie, wolno poruszających się leśne strumienie lub inne spokojne siedliska, takie jak bagna, starorzecza i rozlewiska. W wielu z tych środowisk występuje czarna woda, ale spotykany jest również w wodach przejrzystych.

Charakteryzuje się silnie wydłużona ciałem o okrągłym przekroju. Płetwa grzbietowa niewielka, silnie przesunięta do tyłu. Wszystkie płetwy przezroczyste. Całe ciało różowawo- brązowe, pokryte złocistymi punkcikami, które w świetle wyglądają, jakby ryba było posypana brokatem. Brzuch jaśniejszy i bez „brokatu”. Otwór gębowy dolnie skierowany, wyposażony w dwie pary grubych wąsików. Płeć trudna do rozróżnienia. Samice są nieco okrąglejsze w partiach brzusznych. U dojrzałych samców pierwsze promienie płetw piersiowych są oddzielone i pogrubione.

Są to spokojne, nieagresywne ryby, które najlepiej hodować w grupach 6-8 osobników. Prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia ukrywają się w zakamarkach akwarium lub zakopują w podłożu. Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z innymi spokojnymi rybami. Nie powinny mieć za współmieszkańców gatunków terytorialnych, agresywnych i dużych, które mogłyby je zdominować i zastraszyć. Przebywają głównie w dolnej części zbiornika, niechętnie wychodzą na otwarta przestrzeń. Należą do odpornych i długowiecznych gatunków, które można polecić początkującym akwarystom.

Akwarium dla cierniooczków powinno być długie i niekoniecznie wysokie. Niezbędne jest umieszczenie w nim grubej warstwy miękkiego i drobnoziarnistego podłoża- piasku albo drobnego żwirku. Konieczne jest zapewnienie licznych kryjówek wśród kamieni (najlepiej otoczaków), korzeni i kawałków drewna. Roślinny nie są konieczne. Wylot filtra należy zabezpieczyć siatką lub gąbką, ponieważ ryby często wpływają do filtra nie mogąc później się z niego wydostać. Zbiornik należy też wyposażyć w pokrywę. Światło powinno być słabe i rozproszone lub można całkowicie zrezygnować z oświetlenia. Filtracja delikatna, nie powodująca dużego wzburzenia wody. Ciernioczek adaptuje się do różnych parametrów fizyko- chemicznych wody, jednak nie powinien być wpuszczany do niedojrzałych zbiorników.

Jest to gatunek w zasadzie wszystkożerny, jednak podstawę diety powinien stanowić pokarm mięsny, składający się z larw owadów i małych skorupiaków. Akceptuje także suche pokarmy opadające na dno. Jedzenie pobiera przesiewając podłoże. Najlepiej jest karmić je wieczorem.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie w akwarium zdarza się bardzo rzadko. Najlepiej zasymulować zmianę pór roku przez obniżenie poziomu wody i delikatne podniesienie temperatury. Tarło poprzedzają intensywne zaloty. Samica składa kleistą ikrę wśród korzeni lub kamieni.

Inne ciekawe gatunki ryb akwariowych z tej rodziny to: Bocja wspaniała, Bocja szara (modesta), Mułojad czy Bocja karłowata.

Galeria