Nazwa: Bocja szara (modesta)

Nazwa łacińska: Yasuhikotakia modesta

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Kozowate (piskorzowate) - (Cobitidae)

Pochodzenie: Azja Południowo-Wschodnia, dorzecza Mekongu

Wielkość: do 15 cm w akwarium a w naturze do 25 cm

Usposobienie: agresywna

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 23-28 °C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 5-12°dGH

Pokarm: Najchętniej je pokarm żywy i mrożony ale zjada również pokarm suchy

Charakterystyka:
Bocja modesta, inaczej Bocja szara, występuje naturalnie w wodach Kambodży, Tajlandii, Wietnamu
i Półwyspu Malajskiego. Spotykana jest głównie w mulistych rzekach oraz na terenach zalanych. Bocje szare w warunkach naturalnych dorastają nawet do 25 cm długości, w akwarium najczęściej przestają rosnąć po osiągnięciu 18-20 cm. Ich zabarwienie jest szare, często z odcieniami niebieskiego i zieleni.
U podstawy ogona znajduje się zazwyczaj mało widoczny pionowy pasek. Płetwy przybierają czerwono-pomarańczowe odcienie. Gatunek poddawany jest sztucznemu barwieniu, zatem natrafić można na różowe, turkusowe, zielone oraz pomarańczowe osobniki. Warto pamiętać, że sztucznie barwione ryby doznają przebarwień
i mają obniżoną odporność, częściej chorują. Dorosłe samice są nieznacznie większe i bardziej krągłe od samców. Oprócz tej różnicy, dymorfizm płciowy nie jest zauważalny. Jako gatunek stadny, Bocja modesta, szara najlepiej odnajduje się w grupach liczących min. 5 osobników. W mniejszych grupach może być płochliwa lub agresywna wobec innych oraz własnego gatunku. W grupie można też obserwować różne zachowania „społeczne” np. naśladowanie starszych i silniejszych ryb przez młodsze. Prowadzi nocny tryb życia, zajmuje głównie denną część zbiornika.

Akwarium powinno być przede wszystkim długie. Jego minimalny rozmiar to 120 cm. Podłoże należy wyścielić piachem lub żwirem. Dekoracje z korzeni i skał dobrze wpłyną na samopoczucie osobników. Roślinność powinna być wytrzymała i grubo listna, gdyż ryby mają zwyczaj podgryzania delikatniejszej flory. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie pokrywy do zbiornika, gdyż osobnikom zdarza się wyskakiwać. Woda powinna być regularnie wymieniana w części 35%-50%. Jej temperatura to 23-28 °C, preferowana twardość mieści się w zakresie 5 – 12 ºdGH. Odczyn wody powinien oscylować wokół neutralnego. Gatunek nie jest polecany do akwariów wielogatunkowych. Jeśli koniecznie chcemy je łączyć z innymi gatunkami, należy unikać ryb małych (staną się przekąska), powolnych i o weloniastych płetwach, gdyż bocje znane z podgryzania.

W naturalnym środowisku odżywiają się głównie owadami i mięczakami z niewielkim dodatkiem roślinności. W akwarium nie są wybredne- jedzą zarówno pokarm żywy, mrożony jak i suchą karmę. Chętnie zjadają również ślimaki i mogą pomóc w walce z nimi, choć są dość leniwe- jeśli będą dostawać duże ilość pokarmu, prawdopodobnie zignorują ślimaki.

Rozmnażanie:
W warunkach domowych rozmnażanie nie jest możliwe. W hodowlach stymuluje się je przez podanie hormonów. W naturze osobniki w celu tarła odbywają dalekie migracje.

Ciekawostki:
Bocja szara potrafi wydawać słyszalne dźwięki- „kliknięcia”.
Często odpoczywa w nietypowych pozycjach np. wisząc głową w dół między roślinami lub nawet leżąc na grzbiecie na podłożu. Nie jest to objaw chorobowy, tylko normalne zachowania bocji.

Inne ciekawe gatunki ryb akwariowych z tej rodziny to: Bocja wspaniała, Piskorek czarny (cierniooczek), Mułojad czy Bocja karłowata.