Zmienniak plamisty – Platka
28 sty 2016, Posted by Od 120 L do 450 L, Od 30 L do 120 L, Piękniczkowate, Ryby akwariowe inNazwa: Zmienniak plamisty – Platka
Nazwa łacińska: Xiphoporus maculatus
Rząd: Karpieńcokształtne
Rodzina: Piękniczkowate (Poeciliidae)
Pochodzenie: Meksyk, Gwatemala oraz część Hondurasu
Wielkość: samiec 6 cm, samica 8 cm
Usposobienie: łagodne
Wielkość akwarium: > 60 l
Temperatura wody: 23 -25°C
Parametry wody: pH 6,5-8,0 GH 12-20°dGH
Pokarm: suchy, żywy i mrożony
Charakterystyka:
Zmienniak plamisty, inaczej zwany Platką bądź Platynką, występuje naturalnie w Meksyku, Hondurasie
i Gwatemali. Ta słodkowodna ryba żyje w tamtejszych rzekach i strumykach. W hodowlach powstało bardzo dużo jej odmian. Samice w wieku dojrzałym osiągają do 7-8 cm długości, samce zaś tylko 6 cm. Ubarwienie tych ryb zależy od hodowanej odmiany; mogą być pomarańczowe, czerwone, czarno czerwone, niebieskie etc. mogą też występować różne typy płetw. Odmiana dzika jest oliwkowa
z niebieskim połyskiem łusek. Samce różnią się od samic nie tylko rozmiarem, lecz również płetwą odbytową, która jest przekształcona w gonopodium (narząd rozrodczy). Samice są natomiast bardziej krępe.
Mają spokojne usposobienie i nie stwarzają konfliktów z innymi gatunkami podczas przebywania
w jednym środowisku. W przeciwieństwie do innych piękniczkowatych np. molinezji, w dobrych warunkach tolerują nawet samców własnego gatunku, choć najlepiej trzymać je w proporcjach 1 samiec na 3 samice. Jeśli umieścimy je w jednym akwarium z mieczykami lub zmienniakami wielobarwnymi, mogą się z nimi krzyżować. Pływają głównie w środkowej części akwarium, uwielbiają tez kryjówki tuż pod powierzchnią wody.
Zmienniak plamisty nie wymaga bardzo dużego zbiornika, szacuje się, że wystarcza 7 litrów na jednego dorosłego osobnika. Akwarium powinno mieć min. 60 cm długości i posiadać dużo wolnej przestrzeni do pływania, jednocześnie warto mieć na względzie, iż Zmienniaki plamiste przepadają za gęstą roślinnością. Przy hodowli tych ryb warto zdecydować się na twardą wodę o obojętnym odczynie (6,5-8,0 pH). Wymagają dobrego oświetlenia.
Gatunek ten pozostawia dowolność w kwestii pokarmu. Platki żywią się zarówno żywym, mrożonym jak
i suchym pokarmem, urozmaicanym czasami liściem sałaty lub glonami. Zdarza się, że podskubują rośliny, nie powodują natomiast większych strat.
Rozmnażanie:
Zmienniak plamisty jest rybą jajożyworodną, a jej rozmnażanie jest bardzo proste. Wystarczy, że samiec i samica znajdą się w jednym środowisku. Wskazane jest, by na jednego samca przypadało kilka samic, ponieważ zaloty są bardzo nachalne i mogą się zakończyć zagonieniem samicy. Po dojściu do zapłodnienia wewnętrznego i trwającej 4-6 tygodni ciąży, pojawia się narybek. Oznaką zbliżającego się porodu jest powiększanie się plamy ciążowej, która znajduje się w tylnej części brzucha. Narybek ma zazwyczaj około 5 mm, jednak zależy to od liczebności miotu- im więcej rybek, tym są mniejsze. Dorosłe osobniki zjadają swoje dzieci, jeśli nie są one wystarczająco szybkie i sprytne. Wyściełanie dna akwarium mchem zapewni młodym rybom schronienie w tym okresie. Samica może urodzić do 80 potomków, które należy karmić 2-3 razy dziennie mikropokarmem.
Pozostałe ciekawe gatunki z rodziny piękniczkowatych: Gupik pawie oczko, Mieczyk Hellera, Gupik Endlera, Molinezja czarna (ostrousta).
Czy w trakcie ciąży Platka chowa się w zaciemnione miejsce i nie je pokarmu? Moja Platka ma nienaturalnie spory brzuch i od dwóch dni chowa się pod kamieniem i nawet nie wypływa na karmienie. Czy będzie rodzic czy może to objawy jakieś choroby?
Jeśli nie była przekarmianie to na bank będzie rodzić,tak właśnie zachowują się samice przed porodem obserwuj ja jeśli zacznie rodzic to najlepiej młode odłowić przynajmniej część ponieważ płatki mają tendencję do zjadania swoich młodych,no chyba że masz na dnie gęsta roślinność i mogą się chować,ale ja bym odmówił.powodzenia.