Zwinnik czerwonousty (Rodostomus)
30 Sep 2016, Geschrieben von Kąsaczowate, Od 120 L do 450 L, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Zwinnik czerwonousty (Rodostomus)
Nazwa łacińska: Hemigrammus rhodostomus
Rząd: Kąsaczokształtne
Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)
Pochodzenie: Dolny bieg Amazonki
Wielkość: 6 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 60 l
Temperatura wody: 23-28°C
Parametry wody: pH 6,0-7,0 GH 5-12°dGH
Pokarm: Żywy, suchy, mrożony
Charakterystyka:
Zwinnik czerwonousty (Rodostomus) ma ciało półprzezroczyste w kolorze szarooliwkowym. Głowa jest bladoczerwona, zwłaszcza koło skrzeli. Plamy na ogonie też są niewyraźne i jakby rozmyte. Samce od samic różnią się jedynie tym że są smuklejsze. Rybka ta jest łagodna i nadaje się do akwarium ogólnego z innymi łagodnymi gatunkami o podobnej wielkości a nawet większymi. Zaleca się trzymanie go w stadach np. 6-7 ryb a najlepszym rozwiązaniem jest stado 20-30 szt, jeśli oczywiście pozwala nam na to wielkość akwarium.
Zwinniki czerwonouste preferują akwaria częściowo zarośnięte tak aby pozostała przestrzeń do pływania. Ryby pływają ławicą lub gęsiego jeden za drugi cały czas trzymając się blisko siebie. Pod tym względem jest to jedna
z najbardziej ławicowych i trzymających się siebie ryb. Na dno zbiornika należy wysypać żwir w ciemnym kolorze a na nim ułożyć korzenie i kawałki drewna. Woda powinna być filtrowana przez torf, a także wkład biologiczny. Filtr powinien pracować delikatnie ale wydajnie. W akwarium należy zamontować też grzałkę z termostatem aby uniknąć wahań temperatury – Rodostomus jest bardzo na nie wrażliwy. Należy też regularnie podmieniać 10-20% wody, ponieważ ryby te są również wrażliwe na zanieczyszczenia.
Hemigrammus rhodostomus przyjmuje niemal każdy drobny pokarm dobrej jakości. Chętnie zjada czarną larwę komara, rozwielitki, wodzień i oczliki. Należy też podawać pokarm suchy, zarówno w płatkach jak i mikro granulacie.
Rozmnażanie:
W celu rozmnożenia Zwinnika czerwonoustego należy przygotować akwarium tarliskowe. Wystarczy zbiornik ok 60L, ze słabym oświetleniem i dużą ilością mchu lub roślin drobnolistnych. Temperatura wody powinna wynosić ok 28°C a twardość ok 5°dGH a odczyn 5,5-6,5 pH. Woda powinna zawierać w sobie garbniki. W takim akwarium umieszczamy grupkę ryb lub tylko parę tarlaków. Gdy tylko zauważymy, że ikra została złożona natychmiast odławiamy dorosłe osobniki ponieważ maja tendencje do zjadania ikry. Po 24-26 godzinach z jajek wylęga się narybek a po 3-4 dniach maluchy zaczynają żerować. Na początku młodym należy podawać żywe pierwotniaki, a później larwy solowca. Na początku wychowu młodych zbiornik powinien być zaciemniony.
A to kilka ciekawych gatunków ryb akwariowych najczęściej wyszukiwanych na stronie podwodnekrolestwo.pl: Neon Innesa, Otosek, Arapaima, Duch amazoński, Trzciniak, Zbrojnik pospolity (nasz glonojad ;)), Zbrojnik lamparci czy Pseudomugil Paskai.