Nazwa: Neon Innesa

Nazwa łacińska: Paracheirodon innesi

Rząd: Kąsaczokształtne

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Ameryka południowa – niewielkie dopływy w zachodniej części Amazonii

Wielkość: do 4 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 20-22°C

Parametry wody: pH 5,0-6,5 GH 2-8°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Neon Innesa (często błędnie wyszukiwany w internecie jako Neon Inessa) to ryba z gatunku kąsaczowatych, bardzo popularna w akwariach. Występuje także pod nazwą Bystrzyk neonowy. Jest to pierwszy gatunek Neona, jaki został poznany przez badaczy. Sprowadzony został z Amazonii do Europy przez Augusta Rabaut. Po raz pierwszy gatunek ten został opisany naukowo w Stanach Zjednoczonych, jeszcze w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Pierwotnie była to jedna z droższych ryb ze względu na to, że nie posiadano odpowiedniej fachowej wiedzy odnośnie jej rozmnażania, w związku z czym wszystkie sprzedawane osobniki sprowadzane były bezpośrednio z Ameryki Południowej. Teraz jednakże nie jest to żadną tajemnicą i niemalże wszystkie ryby pochodzą z hodowli. Jest to ryba prostsza w utrzymaniu od Neona czerwonego, ponieważ jest o wiele bardziej odporna w kontekście właściwości wody i warunków akwariowych. Dlatego jest tak bardzo popularna wśród fanów akwariów.

Ryby te w swoim naturalnym środowisku zwykły żyć w wodach silnie zacienionych przez tropikalną roślinność nadbrzeżną, co ma swoje odzwierciedlenie w planowaniu przyszłego akwarium dla tego gatunku.

Każdy akwarysta niezależnie od stopnia wiedzy i doświadczenia jest w stanie rozpoznać Neona w sklepie zoologicznym. Ciało ryby jet koloru srebrnego z pięknym, niebieskim pasem biegnącym wzdłuż ryby. Dodatkowo w części brzusznej (mniej więcej od połowy ryby do ogona) jest drugi pas w kolorze czerwonym. Jeżeli chodzi o rozróżnianie samców od samic to pojawia się tutaj nie lada problem. Okazuje się, że przedstawiciel płci żeńskiej jak i męskiej praktycznie się niczym nie różni i razem osiągają długość około 4 centymetrów. Chociaż “Gołym okiem” praktycznie nie do rozróżnienia jednak poprzez bliższe badanie narządów płciowych umożliwia 100% rozróżnienie.

Neon Innesa (nie Inessa;) to ryba ławicowa, więc należy hodować ją w grupach po minimum sześć sztuk. Jest to gatunek spokojny i doskonale nadaje się do hodowania wraz z Neonem czerwonym i innymi rybami o podobnej wielkości i usposobieniu w akwarium ogólnym.

Jeśli chodzi o karmienie to nie sprawia żadnych problemów. Karma musi być drobna i to właściwie jeden konieczny warunek. Ważne jest urozmaicanie diety dlatego dobrze jest stosować karmy mrożone i żywe, a także te z dodatkiem naturalnych składników wybarwiających.

Rozmnażanie:
Wymagany jest osobny zacieniony zbiornik w którym umieszczamy stado liczące około 6-10 osobników lub parę Neonów. Obecnie jest kilka szkół opisujących rozmnażanie Neonów Innesa. Ważne jest aby odłowione ryby dobrze wykarmić żywym pokarmem. Samica składa jednorazowo do 100 jajeczek z których wylęg następuje po około 3-4 dniach. Parametry wody powinny mieć 5.5-6.5 pH i temperaturę 25-27°C.

Ciekawostki:
– Czy wiedzą Państwo że ten gatunek ma bardzo specyficzną cechę, która najczęściej objawia się rano.
W momencie gdy zaświecimy światło po nocy, Neony wydają się mieć kolor wyblakły, jakby utraciły pigment, ale już po kilku chwilach wszystko wraca do normy. Jest to rodzaj kamuflażu, który często akwaryści mogą niepotrzebnie kojarzyć z problemami zdrowotnymi ryb.
– Okazuje się również, że poprzez swoje spokojne usposobienie, Neony, potrafią wspólnie egzystować
z krewetkami, tworząc bardzo dobrze wyglądające małe akwaria w domach.
– Przydatną informacją może być również to jak odróżnić dwa Neony różnego gatunku. Okazuje się, że Innesa często jest na zmianę mylony ze swoim „bratem” Neonem czerwonym. Okazuje się, że te gatunki można rozróżnić w sumie tylko dzięki jednemu akcentowi na ciele, a mianowicie po czerwonym pasku, który u Neona Innesy przechodzi tylko do połowy ciała, a u Neona czerwonego ciągnie się od ogona, aż do głowy.

A to kilka ciekawych gatunków ryb akwariowych najczęściej wyszukiwanych na stronie podwodnekrolestwo.pl: Rodostomus, Otosek, Arapaima, Duch amazoński, Trzciniak, Zbrojnik pospolity (nasz glonojad ;)), Zbrojnik lamparci czy Pseudomugil Paskai.

Galeria