Nazwa: Otos, Otosek, Otocinclus

Nazwa łacińska: Otocinclus vittatus

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa - Wenezuela, Kolumbia, Peru

Wielkość: do 4 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 50 l

Temperatura wody: 21-26 °C

Parametry wody: pH 5,5-7,5 GH 5-18° dGH

Pokarm: glony oraz pokarmy roślinne w płatkach i tabletkach

Charakterystyka:
Otosek zamieszkuje Amerykę Południową – Brazylię, Peru, Wenezuelę i Kolumbię. Dorasta do 4 cm długości. Często w handlu można spotkać go pod błędną nazwą Otocinclus affinis. Rybka posiada krępe walcowate ciało. Na grzbiecie znajdują się szarozielone plamki tworzące jednolity deseń. Przez środek ciała biegnie czarny pas oddzielający ciemny grzbiet od jasnego spodu. Płetwa ogonowa widlasto podzielona. Posiada kolce, dlatego przy wyławianiu należy zachować ostrożność.
Otocinclus to ryba stadna i towarzyska. Należy trzymać co najmniej 6-7 sztuk, wtedy czują się swobodnie i bezstresowo funkcjonują w akwarium. Wobec pozostałych mieszkańców zbiornika są całkowicie obojętne. Należy unikać trzymania ich z większymi rybami które mogą na nie polować lub podgryzać je.

Otosek (jak wszystkie zbrojnikowate) nie posiada pęcherza pławnego, dlatego porusza się skokami. Przebywa głównie z strefie dennej zbiornika. Aktywny głównie wieczorami. Często można zaobserwować „zebrania” Otosków, które gromadzą się wokół jednej rośliny. Jest zwinny i dość łatwy w hodowli, godny polecenia początkującym i średnio zaawansowanym akwarystom. Zbiornik w którym żyją Otosy powinien być gęsto obsadzony roślinnością, szczególnie roślinami szerokolistnymi. Wskazana jest też duża ilość kryjówek. Podłoże z piasku lub drobnego żwiru. Akwarium nie powinno być zbyt intensywnie oświetlone. Otosek jest rybą bardzo wrażliwą na parametry wody, dlatego należy regularnie podmieniać wodę. Trzeba również zapewnić dobrą filtrację i napowietrzenie powodujące lekki ruch wody. Rybki te są roślinożerne dlatego nadają się do walki z inwazją glonów w akwarium. Oprócz tego można je karmić pokarmami roślinnymi w płatkach, a także brokułami, sałata, marchewką, cukinią itp.

Rozmnażanie:
Dymorfizm płciowy jest niemal niezauważalny. W akwarium można próbować rozróżnić płeć patrząc na ryby z góry. W stadzie będą się wyróżniać samice gdyż są odrobinkę grubsze od samców. Tarło odbywa się często bez ingerencji akwarysty. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinnością i mieć kryjówki
w postaci korzeni. Samica przykleja po kilka ziaren ikry do liści roślin oraz innych powierzchni. Łącznie składa do 50 jaj z których po 3 dniach wykluwają się młode. Początkowo po wyczerpaniu zapasów znajdujących się w woreczkach żółtkowych jedzą glony oraz mikroorganizmy znajdujące się w akwarium. Poleca się też podawanie larw solowca, ponieważ młode w pierwszej fazie życia są mięsożerne. Odpowiednio karmione bardzo szybko rosną. Osiągają dojrzałość płciową około 6-8 miesiąca życia.

A to kilka ciekawych gatunków ryb akwariowych najczęściej wyszukiwanych na stronie podwodnekrolestwo.pl: Neon Innesa, Rodostomus, Arapaima, Duch amazoński, Trzciniak, Zbrojnik pospolity (nasz glonojad ;)), Zbrojnik lamparci czy Pseudomugil Paskai.

Galeria