Nazwa: Zbrojnik pospolity

Nazwa łacińska: Ancistrus sp.

Rząd: Sumokształtne

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: AMERYKA POŁUDNIOWA - Brazylia i Gujana – w dorzeczu górnej i środkowej Amazonki

Wielkość: do 13 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 22-26°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 5-15°dGH

Pokarm: suchy, gównie roślinny (tabletki, płatki i granulat), dodatkowo marchewka i sałata

Charakterystyka:
Zbrojnik pospolity to jeden z najpopularniejszych w akwarystyce zbrojników. Często dostępny w handlu jako Zbrojnik albo Glonojad. Bywa mylony ze Zbrojnikiem Niebieskim. W naturze zamieszkuje zarówno rwące jak i stojące wody dorzecza Amazonki. W porze deszczowej spotykany również na terenach zalewowych. Sylwetka typowa dla zbrojników. Najczęściej dorasta do około 13 cm, choć samice mogą być trochę mniejsze. Ma brzusznie spłaszczone ciało, szeroką głowę o dolny otwór gębowy. Posiada masywne płetwy piersiowe, które pomagają w poruszaniu się po dnie oraz dwie płetwy grzbietowe. Ubarwienie jest cechą osobniczą, jednak najczęściej przybiera barwy od jasnobrunatnej do niemal czarnej z licznymi jasnymi plamkami. Nie posiada łusek, a jego ciało jest pokryte płytkami kostnymi, które tworzą swoisty pancerz.

Zbrojnik pospolity to ryba aktywna nocą. W dzień najczęściej chowa się w przygotowanych kryjówkach. Najczęściej można go zaobserwować na dnie lub przyczepionego do szyby. Nadaje się do akwarium wielogatunkowego – jest rybą łagodną, nieagresywną i łatwo adaptuje się do różnych warunków. Mogą być trzymane w towarzystwie wielu łagodnych a nawet średnio agresywnych ryb jak Skalar, Paletka, Neon, Mieczyk czy Molinezja. Samce mogą wykazywać terytorializm wewnątrz gatunku, dlatego najlepiej trzymać je w parach lub haremach (2-3 samice na jednego samca). Ceniony przez akwarystów za skuteczne zwalczanie glonów. Może niszczyć (zjadać) rośliny.

Płeć młodych jest niemożliwa do odróżnienia. Dojrzewają gdy osiągną wielkość około 5 cm, co ma miejsce zazwyczaj gdy ryby mają kilka miesięcy. Dorosłe samce są nieznacznie większe od samic, a także posiadają liczne wyrostki na pysku, które u samic są krótkie i mało widoczne. Dorosłe samice patrząc z boku
lub z góry są bardziej krągłe w okolicy brzucha. Za pokrywami skrzelowymi, mają dość spore kolce których używają do walki z innymi zbrojnikami.

Dla pary ryb odpowiednie będzie akwarium o długości od 60 cm. W zbyt małych zbiornikach karłowacieją co prowadzi do deformacji narządów wewnętrznych. Nie lubią zbyt jasnego oświetlenia, należy również bardzo jasnego podłoża. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi bo może pokaleczyć delikatny brzuch
i wąsy. Dobrze czuje się na piachu. Glonojad powinien mieć zapewnione kryjówki, jak korzenie lub kokosy. Konieczne jest umieszczenie kawałków drewna, które zbrojniki „skrobią”, żeby wspomóc trawienie. Wymagają wydajnej filtracji oraz dobrze natlenionej wody. Należy również pamiętać o czyszczeniu dna. Mogą przebywać w wodzie o temperaturze od 18 do 27 stopni Celsjusza.

Zbrojniki są roślinożerne ale potrafią zjeść niemal wszystko, nawet mięso. Nie powinny dostawać go za często bo jest ciężko strawne. Raz na dwa miesiące można dać im kawałek ugotowanej szyjki kurczaka (trzeba tylko zadbać o to żeby kurczak pochodził z ekologicznej uprawy i podczas gotowania nie wolno dodawać soli ani przypraw). Ryby chętnie zjadają marchewkę, ogórek, cukinię, sparzone liście sałaty, pokrzywy, brokuły, dynię i szpinak. (Każdy z tych pokarmów brudzi mocno wodę więc trzeba pilnować żeby nie leżał za długo w akwarium jeśli nie zostanie zjedzony). Zbrojniki można też karmić suchym pokarmem w pałeczkach lub tabletkach, najlepiej z dużą zawartością spiruliny.

Rozmnażanie:
Zbrojnik pospolity (nasz Glonojad) to ryba łatwa do rozmnożenia, nawet w akwarium ogólnym jest duża szansa że narybek przeżyje. Jednak dobrze jest przeprowadzić tarło w zbiorniku tarliskowym o pojemności ok. 60l. Woda powinna być tam czysta i przefiltrowana. Dodatkowo umieszczamy tam kryjówki – może to być kokos lub odpowiedni korzeń. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiedni dobór pary ale druga szkoła mówi o rozmnażaniu haremowym (1 samiec i 2-3 samice). Samica składa około 100 jaj z których w ciągu
4-5 dni wykluwają się narybek. Po udanym tarle samica jest przeganiana a samiec samotnie sprawuje opiekę nad ikrą do czasu przyjścia na świat młodych. Prawidłowo żywiono młode zbrojniki (glony, sałata
i szpinak) rosną bardzo szybko i już w ciągu kilku miesięcy osiągają dojrzałość płciową. Wymagają bardzo stabilnych parametrów wody. Najlepiej zostawić je z rodzicami do osiągnięcia wielkości 2-3 cm.

A to kilka ciekawych gatunków ryb akwariowych najczęściej wyszukiwanych na stronie podwodnekrolestwo.pl: Neon Innesa, Rodostomus, Otosek, Arapaima, Duch amazoński, Trzciniak, Zbrojnik lamparci czy Pseudomugil Paskai.

Galeria