Nazwa: Piskorek kuhla, Piskorek sumatrzański, Cierniooczek sumatrzański

Nazwa łacińska: Pangio kuhlii

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Kozowate (piskorzowate) - (Cobitidae)

Pochodzenie: Sumatra, Tajlandia, Jawa, Borneo i zachodnia Malezja

Wielkość: do 10 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 22-28°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH6-12°dGH

Pokarm: mrożony lub żywy, po przyzwyczajeniu także suchy

Charakterystyka:
Piskorek kuhla znany też pod nazwami Piskorek, Cierniooczek kuhla lub Cierniooczek sumatrzański. Jest to łagodna towarzyska rybka. Można z powodzeniem trzymać ją w akwarium z innymi łagodnymi gatunkami. Cierniooczki prowadzą raczej nocny tryb życia dlatego ciężko zobaczyć je w dzień w akwarium, czasem wychodzą w porze karmienia. Pokarm dla nich powinien opadać na dno. Przepadają za mięsnym pokarmem żywym lub mrożonym szczególnie uwielbiają ochotkę, czarną larwę komara a także rureczniki. Jeśli je przyzwyczaimy będą też zjadały pokarm suchy w tabletkach lub granulkach. Jeśli w sklepie kupimy bardzo małe Piskorki to ich pokarm powinien być drobny ponieważ ryby te mają mały otwór gębowy.

Cierniooczek kuhla kształtem przypomina węża, po złapaniu w siatkę też wije się podobnie jak wąż. Ubarwienie tej ryby jest bardzo ciekawe czekoladowobrązowe plamy są ułożone naprzemiennie na pomarńczowożółtym tle. Brzuch też jest w kolorze żółtym. Mogą występować formy kolorystyczne odbiegające od kanonu. Spotkać możemy np odmianę albinotyczną w kremowożółtym kolorze, jest ona znacznie wrażliwsza i bardziej wymagająca od podstawowej. Odmiana ta została wyhodowana w niewoli.

Akwarium dla Cierniooczka powinno być bardzo szczelnie przykryte. Należy wyposażyć je w wydajny filtr oraz grzałkę. Podłoże powinno być miękkie z racji tego ze ryba pełza po nim. Zbiornik może być mocno oświetlony ale wtedy należy gęsto obsadzić go roślinnością a także dodać rośliny pływające i zapewnić kryjówki. Co tydzień należy podmienić ok 30% wody, gdyż Piskorki są wrażliwe na jej jakość.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie Piskorków jest bardzo widowiskowe i burzliwe, ryby z natury pełzają po dnie a w czasie tarła parka pływa pod samą taflą wody przytulając się do siebie bokami i szybko poruszając ruchem ślizgowym. Samiczka znosi w tym czasie ok 100 jajek a samiec zapładnia je chmurą nasienia. Ryby opadają na dno gdzie odpoczywają kilka minut i znów powtarzają tarło które może trwać nawet do 4 godz. Ikra jest koloru zielonkawego i jest poprzyklejana do korzeni roślin pływających. Młode wylęgają się po ok. dobie. Należy karmić je drobniutkim planktonem a także świeżo wyklutymi larwami solowca.

Inne ciekawe gatunki ryb akwariowych z tej rodziny to: Bocja wspaniała, Bocja szara (modesta), Piskorek czarny (cierniooczek), Mułojad czy Bocja karłowata.

Galeria